Jucătoarea Simona Halep, cap de serie numărul 2 şi locul 3 WTA, a fost învinsă, sâmbătă, cu scorul de 7-5, 5-7, 6-2, de sportiva daneză Caroline Wozniacki, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 4, în semifinalele turneului de categorie Premier de la Stuttgart.

5811 afișări
Imaginea articolului Simona Halep, ELIMINATĂ în semifinalele turneului de la Stuttgart de Caroline Wozniacki. Daneza învinge cu scorul de 7-5, 5-7, 6-2

Simona Halep (Imagine: Ovidiu Iordachi/Mediafax Foto)

Wozniacki s-a impus după o partidă care a durat aproape trei ore şi ea va disputa a doua finală la Stuttgart, din 2011.

Prezenţa în semifinale este recompensată la Stuttgart cu un cec în valoare de 28.601 de euro şi cu 185 de puncte WTA.

Ultimul meci dintre Halep şi Wozniacki a avut loc în semifinalele turneului de la Dubai, când românca s-a impus cu scorul de 2-6, 6-1, 6-1. Anterior, Simona Halep şi Caroline Wozniacki au mai fost adversare de două ori. Wozniacki a învins-o pe Halep cu scorul de 6-2, 6-3, în optimi la Dubai, în 2012, iar românca s-a impus în faţa sportivei daneze în semifinale la New Haven, în 2013, scor 6-2, 7-5.

Cu 26 de victorii şi patru înfrângeri în 2015, Simona Halep va fi, începând de luni, numărul 2 mondial, după ce rusoiaca Maria Şarapova a fost eliminată în turul 2, la Stuttgart.

Cealaltă finalistă va fi cunoscută după disputatea partidei Angelique Kerber (Germania), locul 14 WTA - Madison Brengle (SUA), locul 43 WTA, meci programat sâmbătă, de la ora 19.30.

LIVE TEXT:

Daneza învinge după un meci foarte spectaculos, plin de răsturnări de situaţie

Românca face break-ul după un game foarte lung şi serveşte la 5-2 pentru daneză

Halep se luptă eroic şi salvează două mingi de meci!

Wozniacki are 5-1 şi e aproape de a se califica în finală

Un nou game pentru daneză, care se distanţează la 4-1. Românca, neaşteptat, nu se mai regăseşte în decisiv

Wozniacki se distanţează la 3-1

1-1 după primele două game-uri.

Halep câştigă setul 2! Wozniacki a avut 2 mingi de rebreak la 6-5

Halep face break şi serveşte pentru set! Este 6-5 pentru româncă în setul 2!

Meciul este pe muchie de cuţit! Wozniacki salvează dramatic o minde de break.

Halep îşi face serviciul şi rămâne în meci!

Al treilea game la rând pentru Wozniacki, care are acum un ascendent moral. Halep trebuie să îşi facă serviciul pentru a nu fi eliminată!

Wozniacki recuperează şi cel de-al doilea break! Trebuie apreciat efortul danezei, care a revenit de la 40-15 pe serviciul lui Halep şi a câştigat toate punctele. Daneza a venit foarte bine la fileu la ultima scurtă a româncei şi a punctat după un schimb foarte spectaculos de mingi

Wozniacki îşi face şi ea serviciul. Este 4-3 pentru Halep în setul 2

Halep îşi face serviciul şi are din nou două game-uri avans

Wozniacki reduce din handicap, este 3-2 acum. La 40-40 românca a avut un retur incredibil, ce poate concura pentru lovitura turneului!

Wozniacki recuperează unul dintre cele două break-uri, câştigând la 0 pe serviciul româncei

Al doilea break pentru Halep, care are noroc la ultimul punct, mingea sa lovind fileul şi trecând în partea lui Wozniacki

Game alb pentru Halep, care se distanţează la 2-0 în setul 2. Românca începe foarte determinată acest set secund

Halep începe cu un break setul secund!

Începe setul secund, tot cu Wozniacki la serviciu!

Wozniacki câştigă primul set! Daneza fructifică a doua minge de set, după ce Halep i-a anulat anterior o şansă

Un nou game pentru Wozniacki. Daneza a condus permanent în acest set, beneficiind de faptul că a servit prima. Halep e din nou obligată să îşi facă serviciul pentru a merge în tie-break

5-5! Halep riscă şi câştigă! Românca a fost foarte agresivă în acest game, iar agresivitatea ei a fost răsplătită. Setul continuă!

5-4 pentru Wozniacki. Echilibrul partidei nu se destramă nici acum. Urmează la serviciu Halep, care este obligată să câştige game-ul pentru a rămâne în set

4-4. Game la 15 pentru Halep, care încheie cu un forehand în lung de linie superb. Să sperăm că urmează un break!

4-3 pentru Wozniacki în primul set. Pentru prima dată în acest meci daneza îşi face serviciul fără emoţii

Românca egalează la 3, după o greşeală a danezei cu voleul. Urmează game-ul 7, despre care tenismenii spun că este foarte important în economia unui set

Wozniacki scapă din nou de pierderea serviciului. Halep a avut o minge de break, a forţat un retur, dar din păcate a trimis afară.

2-2. Halep face game la 15, încheind cu un as. Este primul game câştigat detaşat de una dintre jucătoare, până acum toate celelalte au fost foarte disputate

Wozniacki face 2-1, tot după un game disputat. Reverul lui Halep nu e la parametrii normali în acest meci, iar daneza pare să înţeleagă acest lucru, căutând backhand-ul româncei. Două greşeli cu reverul ale româncei care au costat-o în acest game

Halep egalează la 1. Wozniacki este foarte bună la retur şi deosebit de agresivă, dar românca noastră reuşeşte să contracareze foarte bine loviturile puternice ale danezei

Wozniacki câştigă foarte greu primul game, după multe egalităţi. Românca noastră a avut o minge de break, la 30-40.