Jucătoarea Simona Halep, locul 2 WTA, a fost învinsă, joi, cu scorul de 7-6 (5), 6-1, de poloneza Agnieszka Radwanska, locul 6 WTA, şi părăseşte Turneul Campioanelor, competiţie la care a fost finalistă în 2014.

8265 afișări
Imaginea articolului Simona Halep, ELIMINATĂ de la Turneul Campioanelor, după ce a fost învinsă, cu 7-6 (5), 6-1, de Agnieszka Radwanska, în Grupa Roşie

Simona Halep joacă joi, în jurul orei 09.00, cu Agnieszka Radwanska, la Turneul Campioanelor (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Principala favorită a turneului a pierdut după un meci care a durat o oră şi 44 de minute şi după ce a condus cu 5-1 în tie-break-ul setului I, ratând calificarea în semifinale, indiferent de scorul ultimei întâlniri din cadrul Grupei Roşii, Maria Şarapova - Flavia Pennetta.

Halep a înregistrat la această ediţie a competiţiei de la Singapore o victorie, cu Flavia Pennetta (6-0, 6-3), şi două înfrângeri, cu Maria Şarapova (4-6, 4-6) şi cu Radwanska.

Disputarea celor trei meciuri la Turneul Campioanelor este recompensată cu 151.000 de dolari şi cu 210 puncte WTA. Fiecare victorie în grupă este recompensată cu 153.000 de dolari şi cu 160 de puncte WTA, astfel că Halep va primi un cec de 304.000 de dolari şi 370 de puncte WTA.

LIVE

UPDATE - Halep pierde meciul cu jucătoarea poloneză, după 1-6 în setul doi.

UPDATE - Agnieszka Radwanska conduce cu scorul de 5-1 în setul 2.

UPDATE - Agnieszka Radwanska reuşeşte un break şi se află la serviciu, scor 2-1 pentru poloneză.

UPDATE - Ambele jucătoare greşesc mult, scorul este 1-1 după primele două game-uri din setul doi.

UPDATE - La tie-break, Halep a condus la un moment dat cu 5-1, dar ulterior jucătoarea poloneză a revenit în joc şi şi-a adjudecat tie-breakul cu 7-5, câştigând astfel primul set al întâlnirii, cu 7-6.

UPDATE - Scorul a devenit 6-6, setul se decide la tie-break.

UPDATE - Fiecare jucătoare şi-a adjudecat următoarele servicii, scorul ajungând la 6-5 pentru jucătoarea poloneză

UPDATE - Radwanska reuşeşte primul său break, scorul devine 3-3

UPDATE - Ambele jucătoare îşi fructifică exerciţiul, scor 3-2

UPDATE - Scorul devine 2-1, după ce Agnieszka Radwanska îşi câştigă serviciul.

UPDATE - Jucătoarea româncă îşi adjudecă serviciul, scor 2-0

UPDATE - Halep a câştigat primul game al meciului, pe serviciul adversarei, scor 1-0

Înaintea acestui meci, Simona Halep avea un palmares direct echilibrat, 4-4, cu Agnieszka Radwanska (3.425 de puncte în 2015, locul 6). Românca a câştigat patru din ultimele cinci dispute. Ultima lor întâlnire a avut loc în august, în sferturile de finală ale turneului de la Toronto, când Halep a câştigat cu scorul de 0-6, 6-3, 6-1. Tot românca a câştigat partida din semifinalele ediţiei trecute a Turneului Campioanelor, cu scorul de 6-2, 6-2. Halep s-a impus, în turul secund la Roma, în 2013, scor 6-7 (2), 6-1, 6-2, şi în semifinalele turneului de la Doha, în 2014, scor 7-5, 6-2.

La rândul ei, Radwanska a câştigat în semifinalele turneului de la Indian Wells, ediţia 2014, scor 6-3, 6-4, în 2011, în turul 3 al Australian Open, cu 6-1, 6-2, în finala turneului de la Bruxelles, din 2012, cu 7-5, 6-0, şi în turul 2 la Auckland, în 2013, cu 6-3, 6-1.

Tot joi, în Grupa Roşie, de la ora 13.30, va avea loc meciul dintre Maria Şarapova şi Flavia Pennetta.