• Simona Halep a pierdut în faţa Serenei Williams, în sferturile de la Australian Open 2021.
  • Serena a învins-o până acum de 10 ori pe Simona.
  • Serena Wiliams o va întâlni în semifinale pe japoneza Naomi Osaka.
5909 afișări
Imaginea articolului Australian Open 2021. Simona Halep - Serena Williams LIVE TEXT. Serena câştigă meciul, cu 2 seturi 6-3, 6-3. Simona părăseşte turneul în sferturile de finală

Românca a suferit la toate capitolele fiind dominată atât la lovituri direct câştigătoare, cât şi la numărul de erori neforţate. Americanca s-a impus în forţă, Halep nereuşind să îşi facă jocul tactic pregătit împotriva adversarei sale, fiind deseori împinsă mult în spatele liniei de fund.

Un game important s-a jucat la 3-3, în setul 2, când Simona Halep a cedat serviciul după ce contracarase 5 mingi de break, pierzând-o pe a şasea. Williams s-a desprins apoi cu un break avantaj, suficient ca să îşi adjudece setul şi meciul. Citeşte în continuare...

UPDATE 11:40 Halep - Williams 3-6, 3-6 Serena câştigă meciul şi cel de-al doilea set.

UPDATE 11:36  Halep - Williams 3-6, 3-5 Game solid pentru Serena. Serveşte Simona.

UPDATE 11:26 Halep - Williams 3-6, 3-4 Break Serena la cea de-a şasea minge din acest game.

UPDATE 11:22 Halep - Williams 3-6, 3-3 Serena câştigă încă un game şi o egalează pe Simona.

UPDATE 11:18 Halep - Williams 3-6, 2-3 Game făcut de Serena, Simona conduce în continuare. Serveşte Serena.

UPDATE 11:16 Halep - Williams 3-6, 1-3 Simona conduce şi joacă mai bine decât în primul set.

UPDATE 11:11 Halep - Williams 3-6, 2-1: Break Simona. Românca se distanţează în setul doi. Serveşte Serena Williams.

UPDATE 11:03  Halep - Williams 3-6, 1-0 Game făcut de Simona.

UPDATE 10:55 Serviciul Serenei este ireproşabil, primul set câştigat de jucătoarea americancă.

UPDATE 10:48 Halep - Williams 5-2. Serena este la un game distanţă de primul set.

UPDATE 10:44 Halep - Williams 2-4. Simona comite prima dublă greşeală a meciului.

UPDATE 10:38 Început echilibrat pentru cele două jucătoare. Williams conduce cu 3-2.

UPDATE 10:35 Halep o egalează pe Williams, este 2-2.

UPDATE 10:30 Halep - Williams 0-2: Simona a avut minge de game dar Serena preia controlul.

Australian Open 2021 - Simona Halep vs. Serena Williams

Este o zi importantă la Australian Open. Simona Halep o întâlneşte pe Serena Williams în sferturi de finală, într-un meci programat să înceapă după ora 10.

E prima lor înfruntare din 2019 încoace, când Simona cucerea trofeul la Wimbledon.

CITEŞTE AICI: Prima semifinalistă de la Australian Open pe tabloul feminin

O nouă confruntare între Simona Halep şi Serena Williams. Cine e favorita în sferturile Australian Open 2021

Pe hârtie, americanca e favorită: conduce cu 9-2 la meciurile directe, dar ultimul meci direct a fost câştigat clar de Simona: finala de pe iarba londoneză, în 2019.

Şi după cotele de la casele de pariuri Serena e uşor favorită, în timp ce o victorie a Simonei poate dubla investiţia.

Lupta va fi una strânsă. Serena Williams are nu mai puţin de 23 de titluri de Mare Şlem câştigate şi obiectivul ei e clar: să mai câştige cel puţin unul, pentru a o egala pe Margaret Court.

Dar şi Simona Halep a demonstrat că stă bine atât fizic, cât şi mental, iar susţinătorii ei se bazează pe faptul că românca a pregatit foarte bine meciul din punct de vedere tactic, împreună cu antrenorii ei: Daren Cahill şi Artemon Apostu Efremov.

Evoluţia celor două sportive la Australian Open 2021

Până acum, Serena Williams a stat 5 ore şi 51 de minute pe teren în cele 4 meciuri de la Australian Open, în timp ce Simona Halep a stat cu aproape o oră mai mult: 6 ore şi 41 de minute.

Halep a avut parte de 2 meciuri de 3 seturi, cu Tomljanovic şi în revanşa cu Iga Swiatek, în timp ce Williams a avut nevoie de set decisiv doar în ultimul meci, cel cu Sabalenka.

Adversara din semifinale va fi japoneza Naomi Osaka, numărul 3 mondial. Iar dacă va ajunge în finală, Simona Halep ar putea da de Ashleigh Barty, liderul mondial.