Suedia, medalie de bronz la Campionatul European de handbal feminin

Naţionala de handbal feminin a Suediei a cucerit duminică, la Budapesta, medalia de bronz la Campionatul European, după ce a învins în finala mică deţinătoarea titlului european, Muntenegru, cu scorul de 25-23 (11-12).

189 afișări
Imaginea articolului Suedia, medalie de bronz la Campionatul European de handbal feminin

Suedia, medalie de bronz la Campionatul European de handbal feminin (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Principalele marcatoare ale partidei au fost Gullden 7 goluri şi Oden 6, pentru Suedia, respectiv Bulatovici 8 goluri, Radicevici şi Jovanovici, câte 4, pentru Muntenegru.

În semifinale, deţinătoarea titlului european, Muntenegru, a fost eliminată de Spania, iar Suedia a fost învinsă de campioana olimpică en-titre, Norvegia.

Duminică seară va avea loc şi finala pentru medalia de aur, între Norvegia şi Spania.

Înaintea acesteia, clasamentul final al locurilor 3-12 la Campionatul European este: 3. Suedia, 4. Muntenegru, 5. Franţa, 6. Ungaria, 7. Olanda, 8. Danemarca, 9. România, 10. Germania, 11. Polonia şi 12. Slovacia.

Rezultatele obţinute de echipa României la CE din Ungaria şi Croaţia sunt: 19-27 (7-16) cu Norvegia, 29-29 (16-12) cu Danemarca, 23-22 (12-9) cu Ucraina, în grupa preliminară B, 19-20 (8-10) cu Ungaria, 22-20 (14-9) cu Spania şi 24-19 (12-9) cu Polonia, în grupa principală I.

La ediţia din 2012, naţionala României a ocupat locul 10, ultima medalie obţinută fiind la ediţia din 2010 - bronz. Turneul final al CE din 2016 va avea loc în Suedia, între 4-18 decembrie.