Formaţia CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-1), partida disputată, vineri, la Alba Iulia, în compania echipei Universitatea Cluj, în etapa a IX-a a Ligii I.

26 afișări
Imaginea articolului Universitatea Cluj - CFR Cluj, scor 1-1, în primul meci al etapei a IX-a a Ligii I

Universitatea Cluj - CFR Cluj, scor 1-1, în primul meci al etapei a IX-a a Ligii I (Imagine: Mediafax Foto)

Golurile au fost marcate de Claudiu Niculescu pentru Universitatea Cluj, în minutul 15, respectiv Lacina Traore pentru CFR Cluj, în minutul 30.

Niculescu a deschis scorul dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, trimiţând mingea în vinclus din stânga porţii apărate de Stăncioiu.

Lacina Traore a egalat, în minutul 30, după o lovitură liberă executată de Culio de pe partea dreaptă, reluând în poartă din şase metri, dintr-un grup de jucători.

Universitatea Cluj: 14. Huţan - 18. Unguruşan, 23. Cvirik (25. D. Munteanu '84), 24. Balde, 3. Mendy - 16. Delgado, 28. V. Gheorghe (6. Ionescu '66), 10. Păcurar, 22. Boştină - 9. Niculescu, 27. Lemnaru (14. Piţ '88). Antrenor: Marian Pană.

CFR Cluj: 44. Stăncioiu - 4. Panin, 15. Alcantara, 20. Cadu, 24. Rada - 7. E. Dică, 6. Mureşan (23. Veloso '46), 18. Peralta, 19. Culio - 28. E. Kone (10. De Zerbi '73), 9. Traore (85. Bud '63). Antrenor: Sorin Cârţu.

Cartonaşe galbene: Lemnaru '6, Niculescu '15, Mendy '30, Păcurar '64 / Cadu '14

Arbitri: Alexandru Deaconu (central) - Daniel Hulubei, Paul Dimancea (asistenţi) - Mihai Prodan (rezervă).

Observatori: Gheorghe Nedelescu, Dan Petrescu.

Supervizor: Alexandru Boc.

La meci au asistat aproximativ 6.000 de spectatori. Dintre aceştia, 3.000 sunt suporteri ai echipei Universitatea Cluj, iar 200 susţinători ai CFR Cluj.

Suporterii formaţiei CFR Cluj au afişat, după golul egalizator, un banner cu mesajul: "În cinci ani încununaţi de glorie v-am surclasat întreaga istorie".

În repriza a doua, fanii campioanei au mai afişat câteva bannere cu următoarele mesaje: "Ce dor ne-a fost de voi, ne-am săturat să tot batem la oi"; "Clujul ≠ de scandaluri, bătăi şi violenţă. Clujul sunteţi voi? Un pic de decenţă"; "Aveţi în suflete ură, frustrare, gelozie / Spiritul universitar vă lipseşte cu desăvârşire".

La ora meciului mai erau bilete disponibile la casele de la stadionul din Alba Iulia, deşi se estimase că toate tichetele vor fi epuizate.