Un conflict a izbucnit vineri seara, la intrare în Arena Naţională, două grupuri de suporteri polonezi având un schimb de replici, unii dintre ei încercând sa ajungă la celalalt grup. Pentru a aplana conflictul jandarmii au folosit gaze lacrimogene.INCIDENTE

2730 afișări
Imaginea articolului INCIDENTE la meciul România-Polonia. Meciul a fost oprit aproximativ un minut, înainte de pauză. O petardă a explodat lângă Robert Lewandowski

Conflict între suporterii polonezi la Arena Naţională, jandarmii fiind nevoiţi să folosească gaze lacrimogene

Incidentul a avut loc în zona de acces în Arena Naţională, pe strada Maior Coravu zeci de suporteri polonezi au fost implicaţi în altercaţie, au declarat oficiali ai Jandarmeriei Capitalei pentru MEDIAFAX. Pentru a îi împiedica să folosească violenţa, jandarmii au folosit gaze lacrimogene.

Vineri după amiază, în cadrul filtrului instituit la ieşirea de pe A1 jandarmii au depistat mai multe arme albe şi materiale pirotehnice în maşinile cu care suporterii polonezi se deplasau spre stadion, 60 de persoane fiind oprite şi pentru alte verificări, a anunţat Jandarmeria Capitalei.

TITLURILE ZILEI

Alţi şase suporteri polonezi au ajuns vineri la Secţia 14 de poliţie după ce s-au încăierat într-un bar din Centrul Vechi al Capitalei, zeci de jandarmi intervenind pentru a îi despărţi. Trei suporteri polonezi au fost răniţi.

Peste trei mii de poliţişti şi jandarmi asigură ordinea publică vineri, în zona Arenei Naţionale şi in incinta stadionului, meciul fiind unul cu grad ridicat de risc.

Meciul România - Polonia, din preliminariile Cupei Mondiale din 2018, se va disputa pe Arena Naţională, de la ora 21.45. Este cea de-a patra partidă a tricolorilor în grupa de calificare, după 1-1 cu Muntenegru, 5-0 cu Armenia şi 0-0 în Kazahstan. România are 5 puncte în clasament, cu două mai puţin decât Polonia.

Incidente pe Arena Naţională între fanii polonezi şi suporterii dinamovişti, iar Jandarmeria a fost nevoită să intervină cu gaze lacrimogene pentru a liniştii spiritele. Mai mult, şi fanii rapidişti au început să arunce cu torţii în teren, meciul fiind oprit aproximativ un minut, înainte de pauză.

Galeria lui Dinamo şi fanii polonezi au început un adevărat război. Fanii au aruncat cu torţe şi petarde unii în alţii, oaspeţii au încercat chiar să intre peste sectorul în care stau suporterii dinamovişti, iar totul a degenerat într-un scandal monstru, iar Jandarmeria a intervenit cu gaze lacrimogene pentru a aplana conflictul.

Ca urmare a acestor evenimente, cel mai probabil, România va fi aspru sancţionată de UEFA. Federaţia Română de Fotbal a primit avertisment după incidentele produse de fanii români la Erevan, la meciul cu Armenia, ceea ce ne transformă acum în recidivişti. În acest context, sunt şanse extrem de mari ca partida cu Danemarca să se joace cu porţile închise.

De această dată, fanii rapidişit, aflaţi în spatele porţii lui Fabianski, suporterii aruncă torţe în teren, iar arbitrul sloven e obligat să întrerupă meciul câteva minute. Meciul a fost reluat după aproximativ un minut.

Incidente tot mai grave pe Arena Naţională în minutul 53, după ce o petardă aruncată din peluză, din spatele porţii lui Fabianski, a căzut foarte aproape de starul polonezilor, Robert Lewandowski.

Atacantul Poloniei şi a lui Bayern Munchen s-a aruncat apoi la pământ după ce petarda a explodat. Medicii echipei naţionale a Poloniei au intervenit imediat.

Damir Skomina, centralul partidei, a trimis jucătorii la centrul terenului, avertisment clar pentru toată lumea că meciul va fi încheiat în cazul în care se va mai întâmpla aşa ceva.