Formaţia Gaz Metan Mediaş a devenit prima semifinalistă a acestei ediţii a Cupei României, după ce a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Astra Giurgiu, în sferturile competiţiei.

186 afișări
Imaginea articolului Gaz Metan a învins Astra, scor 1-0, şi s-a calificat în semifinalele Cupei României

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de atacantul venezuelean Mario Rondon, din apropiere, în minutul 27, după ce portarul oaspeţilor, Plamen Iliev, a respins în faţă şutul lui Ionuţ Neagu.

În minutul 80, Rondon a ratat o lovitură de la 11 metri, trimiţând în stânga lui Iliev, care a ghicit colţul şi a scos şutul trimis de venezuelean.

Gaz Metan: Greab - Creţu, M. Constantin, Sîrghi, Buşu - Diogo (R. Romeo 67'), Neagu, L. Cristea - Caiado (S. Popovici 89'), Olaru (Tîrcoveanu 75') - Rondon. Antrenor: Cristi Pustai.

TITLURILE ZILEI

Astra: Iliev - Stan (Vera 58'), Bejan (Seto 77'), Erico, Radunovic - Mrzljak, Dandea - Balaure, R. Moise (Belu 46'), F. Matei - Abang. Antrenor: Edward Iordănescu.

Cartonaşe galbene: Buşu 82', Greab 86'/Stan 7', Moise 20', Bejan 59'.

Meciul a fost arbitrat de Andrei Chivulete, ajutat de asistenţii Bogdan Velicu şi Andrei Constantinescu, iar al patrulea oficial a fost Robert Dumitru. Observatori au fost Marian Salomir şi Dumitru Paraschiv.

Stadion: "Gaz Metan", Mediaş.

În sferturile de finală ale Cupei României se vor mai disputa meciurile FC Hermannstadt - FCSB, FC Botoşani - CSM Poli Iaşi şi CS Universitatea Craiova - Dinamo.