Simona Halep (2 WTA) a câştigat, sâmbătă, primul meci din semifinalele Fed Cup, contra Kristinei Mladenovic (66 WTA), scor 6-3, 6-1, aducând astfel un punct României în duelul cu Franţa.

905 afișări
Imaginea articolului Fed Cup | Simona Halep a câştigat primul meci din semifinale, contra Kristinei Mladenovic

În partida desfăşurată la Rouen, Simona a făcut break la scorul de 2-2, în actul inaugural, însă Mladenovic a revenit imediat. Tenismena din România s-a desprins din nou, după un game maraton şi a încheiat primul set după 56 de minute de joc, câştigând cu 6-3.

Actul secund a fost ceva mai dezechilibrat, însă Halep a avut un game foarte dificil la scorul de 1-1. Mladenovic a avut trei mingi de break, însă Simona le-a salvat şi a continuat parcursul bun pe serviciul franţuzoaicei. Românca a făcut două break-uri şi s-a impus cu 6-1, după alte 45 de minute.

TITLURILE ZILEI

În al doilea meci al zilei din semifinala Franţa - România, Caroline Garcia (21 WTA) o va întâlni pe Mihaela Buzărnescu (30 WTA).

Programul zilei de duminică:

Meciul 3: Caroline Garcia (21 WTA) - Simona Halep (2 WTA) - duminică, de la ora 14:00
Meciul 4: Kristina Mladenovic (66 WTA) - Mihaela Buzărnescu (30 WTA)
Meciul 5: Caroline Garcia / Kristina Mladenovic - Irina Begu / Monica Niculescu