Vremea în Spania în următoarea săptămână vine cu un nou val de caniculă severă, în special în sud, est și în zonele de interior ale țării. Temperaturile ar putea ajunge local până la 44 de grade Celsius, mai ales în văile din sudul țării.
Valul de căldură a început de duminică, 21 iunie, și va continua în următoarele zile. Sunt deja 42 de grade Celsius în valea Guadalquivir și 36-39 de grade în interiorul Spaniei și în Baleare.
Există avertizări de căldură inclusiv în nordul interior al Țării Bascilor, unde valorile sunt neobișnuit de ridicate pentru această perioadă. Zonele cele mai afectate rămân sudul și estul Spaniei.
AEMET a trimis avertizări de tip portocaliu în Granada, Almería și sudul Mallorcăi, în timp ce Sevilla și Córdoba sunt în zona galbenă de avertizare. Totodată, Extremadura prezintă niveluri extrem de risc, conform meteorologilor.
Autoritățile recomandă evitarea expunerii la soare în orele centrale ale zilei și hidratare constantă, mai ales pentru persoanele vulnerabile.
Vârful caniculei va fi marți, 23 iunie, când vor fi până la 44 de grade Celsius. Până și în Galicia vor fi 40 de grade, iar în zonele nordice, de regulă mai răcoroase, se vor resimți temperaturi de până la 37-39 de grade.
De asemenea, nopțile vor fi neobișnuit de calde, cu peste 20 de grade în zonele de coastă sudice și estice. Recomandările rămân cele clasice, mai ales evitarea activităților în aer liber la orele de vârf.