Prima pagină » Oferta ireală a mafiilor care transportă migranți în Spania: peste 24 de milioane de euro profit

Oferta ireală a mafiilor care transportă migranți în Spania: peste 24 de milioane de euro profit

Rețelele de trafic de persoane încearcă să evite controalele în zona Ceuta.
Oferta ireală a mafiilor care transportă migranți în Spania: peste 24 de milioane de euro profit
Sursă foto: Hepta
Ionuț Axinescu
21 aug. 2026, 13:30,

Astfel, potrivit presei din Spania, aceste rețele oferă până la 10.000 de euro pentru fiecare migrant transportat pe cale maritimă către Spania continentală.

Potrivit unor surse din domeniul securității, organizațiile criminale încearcă să recruteze proprietari și comandanți de ambarcațiuni de agrement din Cádiz, Huelva și Murcia. Transferurile ar urma să fie mascate drept simple ieșiri pe mare, pentru a atrage mai puțin atenția autorităților.

Mii de migranți încă se află în Ceuta

La peste trei săptămâni de la sosirea masivă a migranților în Ceuta, între 5.000 și 10.000 de persoane s-ar afla încă în oraș, potrivit informațiilor citate de presa spaniolă.

Garda Civilă a interceptat deja ambarcațiuni care încercau să plece din Ceuta către sudul Peninsulei. Rețelele folosesc atât ambarcațiuni de agrement, cât și bărci rapide. Potrivit autorităților, pentru traversările organizate de mafii, migranții pot plăti între 6.000 și 10.000 de euro de persoană, în funcție de rută și destinație.

O afacere de milioane pentru traficanți

Ministerul de Interne spaniol a asociat aceeași organizație criminală cu 64 de operațiuni de migrație clandestină, în urma cărora peste 2.000 de migranți ar fi fost transportați, iar profitul estimat al rețelei ar depăși 24 de milioane de euro.

Autoritățile încearcă acum să împiedice extinderea acestui fenomen, după ce sosirile în Ceuta au crescut cu 191% în acest an, fără a include valul masiv din luna iulie.