- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Merkel respinge presiunile pentru creşterea resurselor fondului de urgenţă pentru zona euro
Cancelarul german Angela Merkel a încercat să respingă presiunile internaţionale tot mai mari asupra Germaniei pentru a accepta o majorare a resurselor fondului de urgenţă pentru statele cu probleme din zona euro, afirmând că discuţiile continuă.
Merkel respinge presiunile pentru creşterea resurselor fondului de urgenţă pentru zona euro (Imagine: Mediafax Foto/AFP)
Înaintea summit-ului de luni al UE, Merkel a fost întrebată de cotidianul Bild am Sonntag despre "presiunile în creştere" asupra Germaniei pentru "majorarea masivă" a resurselor Mecanismului European de Stabilitate, care va intra în vigoare la mijlocul anului.
Cancelarul nu a clarificat, însă, dacă Germania va susţine majorarea fondului şi a răspuns în schimb unei întrebări despre efectul unei posibile creşteri a fondului asupra bugetului Germaniei în acest an.
"Negocierile continuă referitor la modul cum se va face plata contribuţiei, într-o tranşă sau două. Nivelul deficitului Germaniei nu va creşte în legătură cu Mecanismul European de Stabilitate, pentru că banii nu dispar. Vor fi doar transferaţi de la bugetul federal al fondul european", a spus Merkel.
Cancelarul german a rezistat până în prezent unei majorări a resurselor fondului de urgenţă.
Şeful guvernului Austriei, cancelrul Werner Faymann, a declarat într-un interviu pentru revista Der Spiegel că este în favoarea unei majorări a resurselor de 500 de miliarde de euro ale fondului, reluând apluri făcute la Berlin de directorul FMI, Christine Lagarde, şi premierul italian, Mario Monti.
-
Verdictul în procesul intentat lui Hosni Mubarak va fi anunţat pe 2 iunie
Externe astăzi, 19:33
Verdictul în procesul intentat fostului preşedinte egiptean Hosni Mubarak va fi decis pe 2 iunie, anunţă şeful Curţii penale din Cairo, Ahmed Refaat. citeşte tot
-
Gazprom acuză Ucraina că a furat gaze timp de mai multe zile, în februarie
Economic astăzi, 19:04
Ucraina a sustras până la 40 de milioane de metri cubi de gaze, pe parcursul mai multor zile din luna februarie, a declarat miercuri directorul general al Gazprom, Alexei Miller. citeşte tot





DESTEPTILOR...MANIPULAREAAA...COMUNICAREAAA....DIALOGUUUUU...PROPAGANDA NEAGRAAA...WIN_WIN...DIVERTISMENT.....PERSUASIUNEAAA>...AMORSAREAAA>>..MASS_MEDIEAAA...VIOLENTA INSTRUMENTALAAA....PSIHO_SOCIO_FILOZ....DISUASIUNEAAA...CLISEE SI STEREOTIPURIIII...CONFICT VIOLENT...ALE
FALUN DAFA IN STIL VALAH...POLITICILE PUBLICEEE...BIROCRATIEEAAA..AGENDA * SI FORMALA..STATUL SI BUNURILE PUBLICE [AVEREA}...LEGEA DE FIER A OLIGARHIEI....DOMINATIEA MINORITATII SMEKEREEE....INTERESELEEEE....MANA INVIZIBILA A DESTEPTILOR...MANIPULAREAAA...COMUNICAREAAA....DIALOGUUUUU...PROPAGANDA NEAGRAAA...WIN_WIN...DIVERTISMENT.....PERSUASIUNEAAA>...AMORSAREAAA>>..MASS_MEDIEAAA...VIOLENTA…
singura cale legala pentru a scapa de Basescu:
alegeri anticipate => 51% din parlamentari voteaza pt suspendare => referendum => Jos Basescu !
adio PDL, adio UDMR, adio Basescu ! adio sobolanilor si profitorilor portocalii !