Romii continuă să fie discriminaţi în Europa, inclusiv în România - comisar ONU
Sentimentele împotriva romilor continuă să fie puternice în Europa, inclusiv în România, afirmă Înaltul comisar ONU pentru Drepturile Omului, Navi Pillay, potrivit textului discursului inaugural pregătit pentru sesiunea Consiliului ONU al Drepturilor Omului.
"În pofida eforturilor depuse de statele membre, de organizaţiile internaţionale şi regionale, sentimentele împotriva romilor continuă să fie puternice în Europa", afirmă Navi Pillay, potrivit textului discursului postat pe site-ul Înaltului Comisariat ONU pentru Drepturile Omului.
"Spre exemplu, am primit informaţii credibile despre o serie de atacuri împotriva romilor în Ungaria. Abuzuri comise de poliţie împotriva romilor au fost semnalate în Slovacia şi nu numai. În Italia există sesizări referitoare la discriminare şi tratamente degradante aplicate etnicilor romi. În Bulgaria, mulţi romi au acces limitat la sistemul de sănătate din cauza faptului că nu deţin documente de identitate şi asigurări de sănătate. Probleme în materie de educaţia copiilor romi au fost înregistrate şi în Cehia", subliniază Înaltul comisar ONU.
"În ceea ce priveşte accesul la locuinţe, s-au înregistrat cazuri de discriminare şi evacuări forţate împotriva etnicilor romi, sinti şi a nomazilor în numeroase ţări, inclusiv în Finlanda, Franţa, Irlanda, Lituania, Polonia, Portugalia, România, Serbia, Spania, Slovenia, Suedia şi Marea Britanie", precizează Navi Pillay, recomandând eforturi suplimentare pentru evitarea cazurilor de discriminare.
-
SUEDIA a câştigat FINALA EUROVISION 2012. Pe ce loc s-a clasat ROMÂNIA - VIDEO
Life-Inedit ieri, 22:00
Suedia, marea favorită la Eurovision 2012, s-a clasat pe primul loc în finala concursului desfăşurată sâmbătă seară la Baku, Azerbaidjan, cu piesa "Euphoria", interpretată de Loreen, fiind cea de-a cincea ediţie câştigată, de la succesul din 1974 când ABBA a cucerit publicul cu "Waterloo". citeşte tot
-
Urna găsită la Corund în care se presupunea ca s-ar fi aflat cenuşa lui Nyiro Jozsef este goală
Urna găsită într-un autoturism în localitatea Corund din judeţul Harghita şi în care se presupunea ca s-ar fi aflat cenuşa lui Nyiro Jozsef este goală, a declarat purtătorul de cuvânt al Poliţiei Judeţene Harghita, Gheorghe Filip. citeşte tot





"nesocial" este putin spus. Sunt niste inadaptati. Si asa or sa ramana mereu. M-am saturat sa aud ca sunt discriminati. Dar noi romanii ca am ajuns sa fim din cauza acestei rase? Aici nu este vorba de discriminare? Sa-i mute pe luna. Dar si acolo ar gasi ei sa distruga ceva sau sa fure.
T*nu au tara. nici e* nu aveau pina in '46. T* si e* au acelasi palarii negre cu bor mare, costume si camasi negre. T* au mustati ca u*. E* au zulufi.
prin repatrierea in Israel a 6 milioane de t* r* din Europa s-ar face dreptate, vizind Holocaustul. Sa ii ia in brate evreii, pe t* si pe turci, ca tot se potrivesc la caracter, ca fratii. E* xenofobi, sa extermine Palestina si sa aduca acolo r*. ca sa aiba vecini frati. Ca Romania cu Moldova. Gunoaie planetare mai sint e* astia. Caracterul de * al e* e vesnic.