OSCE: Alegerile din România, în general conform angajamentelor, dar neregulile trebuie investigate
Procesul electoral din România s-a desfăşurat în general conform angajamentelor OSCE dar informaţiile despre diverse nereguli trebuie investigate fără întârziere iar autorităţile trebuie să publice de urgenţă rezultatele pentru fiecare secţie, a declarat, luni, şeful misiunii de observare a OSCE.
OSCE: Alegerile din România, în general conform angajamentelor, dar neregulile trebuie investigate (Imagine: Andrei Pungovschi/Mediafax Foto)
"Modelul de desfăşurare a alegerilor în turul al doilea al prezidenţialelor a fost în general conform angajamentelor OSCE, dar informaţiile despre nereguli ar trebui investigate fără întârziere şi, pentru a spori transparenţa şi încrederea în procesul electoral, autorităţile trebuie să publice de urgenţă rezultate pentru fiecare secţie", a spus Vadin Zhdanovich,.
El a mai spus că activităţile de campanie au fost mai puţin intense decât cele desfăşurate înaintea primului tur şi că ambele părţi au intensificat campania negativă.
Referindu-se la mass-media, Zhdanovich a declarat că acoperirea mediatică a fost una variată, astfel încât alegătorii au putut să facă o alegere în cunoştinţă de cauză. El a mai spus că televeziunea publică a asigurat o acoperire neutră şi echilibrată, în schimb o serie de difuzori privaţi au adoptat o poziţie agresivă faţă de actualul preşedinte.
De asemenea, el a mai spus că "site-uri de internet, inclusiv aparţinând unor importante instituţii mass-media, au publicat exit-poll-uri înaintea încheierii procesului electoral, ceea ce este contrar regulilor OSCE".
Zhdanovich a apreciat că în majoritatea secţiilor procesul electoral s-a desfăşurat în general calm şi cu respectarea procedurilor.
"Cu toate acestea, în secţiile de votare speciale, procesul a fost şi acum unul lent", a mai spus el.
-
Boris Tadici se declară pregătit să devină premier al Serbiei
Externe astăzi, 08:53
Fostul preşedinte sârb Boris Tadici, care a pierdut alegerile prezidenţiale de la 20 mai, s-a declarat duminică pregătit să devină premier şi a precizat că intenţionează să formeze o coaliţie majoritară cu foştii săi aliaţi socialişti. citeşte tot
-
Cazul scurgerilor de informaţii de la Vatican: Căutările continuă după arestarea majordomului Papei pentru găsirea altor informatori
Externe astăzi, 07:55
Căutările continuă pentru găsirea altor informatori şi a superiorilor lor în cazul scurgerilor de informaţii de la Vatican, după arestarea, miercuri, a lui Paolo Gabriele, majordomul Papei Benedict al XVI-lea, scria duminică presa italiană. citeşte tot





Asteptam sanctiunea CNA pentru postul ANTENA 3......
Referitor la comentariul de mai sus.............mi se pare de neimaginat ca cineva mai poate sa afirme: "mi-au retinut x % din salariu pentru campanie". Si cum, anume, au retinut banii? Pe stat? Ce scria la explicatia din rubrica "retineri"? Nu s-ar putea, oare, sa nu mai incercati intoxicarea?
Presedntele reprezinta reflexia propriului popor.....asa suntem si noi: needucati, nesimiti, mandri de noi, strambi, laudarosi, mincinosi....oamenii au votat pe cel cu care semanau mai mult!
)
Ne meritam soarta