- Home
- Politic
- Alegeri
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life
- Ştiinţă-Sănătate
- AH1N1
- Revista presei
Ponta: Discuţiile referitoare la organizarea de dezbateri între candidaţi s-au oprit
Purtătorul de cuvânt al campaniei prezidenţiale a PSD, Victor Ponta, a declarat, luni seară, la Antena 3, că discuţiile pentru viitoare confruntări între candidaţii la alegerile prezidenţiale s-au oprit, pentru că staff-ul lui Traian Băsescu doreşte dezbatere doar între primii trei candidaţi.
Ponta: Discuţiile referitoare la organizarea de dezbateri între candidaţi s-au oprit (Imagine: Gabriel Petrescu/Mediafax Foto)
Ponta a spus că vine de la o întâlnire cu membrii staff-urilor de campanie ale lui Traian Băsescu, Crin Antonescu, Sorin Oprescu, susţinând că staff-ul lui Băsescu a pus condiţia, pentru eventuale confruntări faţă în faţă, să nu participe decât cel mult trei candidaţi, primii clasaţi în sondaje.
"Eu nu am vorbit cu Traian Băsescu, am vorbit cu cei din staff-ul lui şi au spus că maxim trei, primii trei", a afirmat el.
Ponta a adăugat că discuţiile s-au oprit, astfel, pentru că partea social-democrată nu poate să le spună lui Kelemen Hunor sau lui Remus Cernea să nu participe la astfel de dezbateri.
Pe de altă parte, Victor Ponta a susţinut că Traian Băsescu a minţit atunci când a spus că rectorul de la ASE este membru PSD şi din cauza aceasta nu ar putea participa la o dezbatere cu Geoană organizată la această instituţie.
El a precizat că rectorul Academiei de Studii Economice nu este membru PSD.
La rândul său, candidatul independent Sorin Oprescu a spus, la Antena 3, că, luni seară, în discuţia referitoare la organizarea unei eventuale confrunări între candidaţi, staff-ul lui Traian Băsescu s-a declarat împotriva unei participări a şefului statului la dezbateri la care să fie prezent şi primarul general al Capitalei.
"Staff-ul lui s-a declarat împotriva confruntărilor la care să fie şi Sorin Oprescu", a spus primarul general, afirmând că din aceasta înţelege că Traian Băsescu nu este de acord cu acest lucru, pentru că cei din staff sunt oameni de încredere ai preşedintelui.
Întrebat dacă se va duce la confruntarea de miercuri de la ASE, Oprescu a spus că nu l-a invitat nimeni.
Şi candidatul UDMR Kelemen Hunor a spus că, dacă va fi invitat la astfel de dezbateri, este dispus să participe.
Mircea Geoană a declarat, sâmbătă, că nu participă la dezbaterea
de la Cluj-Napoca, respectându-şi programul de campanie stabilit la
Brăila şi Tulcea şi a lansat invitaţia ca o confruntare între
candidaţi să aibă loc miercuri, la Academia de Studii Economice din
Bucureşti.
Geoană, a reluat, duminică, la Focşani, invitaţia către Traian Băsescu şi ceilalţi candidaţi la Preşedinţie de a participa, miercuri, la o dezbatere publică la ASE, care să fie transmisă în direct de televiziuni.
"Sper să fie o întâlnire extrem de serioasă, pentru că până la urmă oamenii aşteaptă un anumit tip de proiect pentru România, în care economicul, locurile de muncă, trebuie să capete un loc central. Probabil că ceilalţi candidaţi vor încerca să meargă cu acelaşi tip de mesaj, cu atacuri la persoană, ceartă şi gălceavă, acţiuni pe care eu le descurajez. De aceea îl invit pe domnul Băsescu şi pe ceilalţi candidaţi la funcţia de preşedinte la o astfel de discuţie, care să aibă loc miercuri, la Academia de Studii Economice Bucureşti. Sper ca toate televiziunile să poată transmite în direct o asemenea dezbatere şi cred ca de acolo să rezulte câteva soluţii", a declarat Mircea Geoană.
Preşedintele Traian Băsescu a declarat, luni, că nu se opune unei dezbateri cu Mircea Geoană şi Crin Antonescu, dar că aceasta nu poate avea loc ASE, pentru că rectorul acelei instituţii ar fi membru al PSD.
El a spus, răspunzând unei întrebări, că ar mai accepta o dezbatere în direct, inclusiv cu Antonescu şi cu Geoană, dar staff-urile trebuie să se pună de acord cu condiţiile.
"Spre exemplu, ce propune domnul Geoană, o dezbatere condusă de cel care răspunde de departamentul economic al PSD, condusă de rectorul de la ASE. E, nu merge nici chiar aşa, să îţi pui propriul membru de partid să conducă...", a spus Băsescu.
El a menţionat că staff-urile de campanie au discutat, luni, despre confruntările care urmează să aibă loc, dar a spus că el nu ştie detalii.
Rectorul ASE, Ion Roşca, a precizat, pentru cotidianul "Gândul", că nu face parte din niciun partid. Conform sursei citate, el a relatat că a aflat de la soţie că ASE va organiza dezbaterea, soţia aflând, la rândul ei, de la televizor.
"M-a sunat duminică seară doamna Andronescu şi m-a întrebat dacă sunt de acord cu o dezbatere la ASE. Am pus condiţia să participe cel puţin primii trei candidaţi, aşa cum reiese din sondaje", a relatat profesorul Roşca. El a precizat că ASE s-ar limita doar la a fi gazdă, nu se va ocupa de trimiterea invitaţiilor, ci se va limita la a pune la dispoziţie aula de 400 de locuri şi taloanele de acces în sală. ASE nu este implicată nici în formularea întrebărilor, nici în stabilirea temelor, a adăugat rectorul.
-
Băsescu: În cazul jurnaliştilor răpiţi, au fost cumpărate informaţii din Irak şi din ţările vecine
Politic ieri, 23:23
Preşedintele Traian Băsescu a declarat, vineri seară, la B1 TV, că, în cazul celor trei jurnalişti români răpiţi în Irak, au fost cumpărate informaţii, menţionând că nu există chitanţe şi a calificat drept "copilărie" afirmaţiile procurorului Nastasiu privind lipsa unor bani din răscumpărare. citeşte tot
-
Băsescu: Udrea nu a venit la dezbatere din foarte mult bun simţ
Politic ieri, 23:18
Traian Băsescu a declarat, vineri, într-o emisiune la care a mers după dezbaterea electorală, că Elena Udrea nu s-a numărat printre cei ce l-au susţinut la confruntarea finală "din foarte mult bun simţ", declarându-se conştient de campania împotriva sa în legătură cu ministrul Turismului. citeşte tot
-
Absenţe la dezbaterea Băsescu-Geoană-Antonescu: Iliescu, Năstase, Hrebenciuc, Udrea, Videanu
Politic ieri, 23:17
Traian Băsescu, Mircea Geoană şi Crin Antonescu au fost însoţiţi, la dezbaterea de vineri seară, de figuri notabile din partidele care îi sprijină, însă din tribunele ocupate de susţinători au lipsit nume sonore precum Ion Iliescu, Adrian Năstase, Marian Vanghelie, Viorel Hrebenciuc, Elena Udrea. citeşte tot
-
GALERIE FOTO - Dezbaterea perşedinţilor în imagini
Politic ieri, 23:08
Vezi aici imagini de la confruntarea dintre Traian Băsescu, Crin Antonescu şi Mircea Geoană, organizată la Palatul Parlamentului. citeşte tot
-
Rezultate din Liga I
Sport ieri, 22:20
Rezultate înregistrate în partidele disputate, vineri, în etapa XIV-a a Ligii I: citeşte tot
-
Adina Vălean: Crin a câştigat confruntarea, pentru că e cel mai bun
Politic ieri, 22:20
Adina Vălean, soţia candidatului PNL la Preşedinţie, Crin Antonescu, a declarat, vineri, la finalul dezbaterii, că soţul său este cel care a câştigat această confruntare, argumentul fiind că "este cel mai bun". citeşte tot
-
Rapid Bucureşti - Gaz Metan Mediaş, scor 4-1, în Liga I
Sport ieri, 22:17
Formaţia Rapid Bucureşti a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 (1-0), echipa Gaz Metan Mediaş într-un meci contând pentru etapa XIV-a a Ligii I. citeşte tot
-
Geoană, despre dezbatere: Civilizată, cu accente ironice din partea profesioniştilor în şiretlicuri
Politic ieri, 22:15
Candidatul PSD la Preşedinţie, Mircea Geoană, a declarat, vineri, la finalul dezbaterii de la Parlament, că această confruntare a fost, "în linii mari, civilizată", deşi cu accente ironice din partea celor "care sunt profesionişti în astfel de şiretlicuri". citeşte tot
-
La finalul dezbaterii, Mihaela Geoană spune că soţul său a învins
Politic ieri, 22:08
Soţia candidatului PSD la Preşedinţie a declarat, vineri, la finalul dezbaterii, că i-a plăcut prestaţia soţului său, susţinând că Mircea Geoană a învins în această confruntare, care a fost civilizată. citeşte tot














Basescu e un sarlatan si un nesimtit, de ce nu vrea sa participe si Sorin Oprescu ce ii e frica ca-l controleaza la cocosel ? Adevarul e ca nu are ce sa-i reproseze acestuia el nefacand parte din nici-un partid politic. Oprescu e cel mai bun si va castiga aceste alegeri.
Admitand ca principal sfatuitor pe Gusa Geoana dovedeste ca este limitat din toate punctele de vedere. Gusa este un oportunist care s-a plimbat de la PD la PSD, APOI SI-A FACUT PROPRIUL PARTID SI DUPA CE A ADAT GRES IN TOATE ACUM A DEVENIT MARE CONSILIER. MARE PROST E SI GEOANA ASTA
Sunt ferm convins ca toti oamenii de bun simt si cu putina glagorie au inteles ca cel care promoveaza atacurile la persoana este Geoana. Acest lucru s-a vazut si se vede din balciul organizat de PSD pe posturile de televiziune aservite, respectiv antenele lui Voiculescu si Realitatea. De asemenea este clar ca Geoana este si cel mai slab dintre candidati si sondajele comandate incearca sa mascheze acest lucru.PSD si Geoana sunt in postura hotului care striga hotii