- Home
- Politic
- Alegeri locale 2012
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Un bătrân care a strigat "Sus Băsescu" la un miting din Timişoara, escortat din zonă de jandarmi
Un bătrân care a strigat "Sus Băsescu" la un miting ce are loc, duminică, în Piaţa Revoluţiei din Timişoara, împotriva preşedintelui Traian Băsescu şi la care participă aproximativ o sută de persoane, majoritatea revoluţionari, a fost escorat din zonă de jandarmi.
Aproximativ o sută de persoane, majoritatea revoluţionari, s-au adunat, duminică, în jurul orei 14.00, în Piaţa Victoriei din Timişoara, la un miting împotriva preşedintelui Traian Băsescu.
Manifestanţii scandează "Nu vă fie frică şi Băsescu pică", "Nu staţi în balcoane că muriţi de foame" şi au coli A4 cu mesaje precum: "Sunt aici pentru că tu nu eşti", "Ex-huligan, fost golan, azi nevrotic".
La un moment dat, unii dintre participanţi au intrat în conflict cu un bătrân care se deplasa cu bicicleta în zonă şi care a strigat "Sus Băsescu".
Potrivit purtătorului de cuvânt al Jandarmeriei Timiş, Andrei Crişan, bărbatul în vârstă de 83 de ani a fost escortat din zonă de jandarmi, pentru a nu incita participanţii la miting.
Conform acestuia, bătrânul nu a fost amendat.
Mitingul este unul autorizat şi este programat până la ora 17.00, când în Piaţa Victoriei sunt aşteptaţi suporterii echipei de fotbal Poli Timişoara, la un miting neautorizat, care a fost iniţiat prin intermediul reţelei de socializare Facebook.
Sâmbătă, aproximativ o sută de persoane, majoritatea revoluţionari, au participat, în Piaţa Victoriei din Timişoara, la un protest de susţinere a fostului subsecretar de stat Raed Arafat, ele scandând "Jos Băsescu", "Jos Guvernul Boc".
Manifestarea a fost una autorizată deoarece revoluţionarii au primit acordul Primăriei Timişoara să organizeze proteste în Piaţa Victoriei, în fiecare zi, între orele 14.00 şi 17.00, până în 22 ianuarie.
Raed Arafat a făcut, vineri, apel la oameni să nu mai iasă în stradă şi să nu se lase manipulaţi politic prin diverse anunţuri pe internet sau alte mijloace întrucât acţiunile pot degenera şi afecta ideile faţă de proiectul Legii sănătăţii.
Citeste si:
Jandarmerie: În 14 ianuarie au fost în ţară 3.000 - 4.000 manifestanţi şi 1.000 de jandarmi
Arafat a demisionat, marţi, din funcţia de subsecretar de stat în Ministerul Sănătăţii, în urma nemulţumirilor privind noile prevederi referitoare la medicina de urgenţă din proiectul Legii sănătăţii şi ca urmare a criticilor formulate la adresa lui de către preşedintele Traian Băsescu.
-
EXCLUSIV Gândul LIVE. Ce s-a înteles STATUL cu BENZINĂRII. Cum ar putea fi stabilit PREŢUL carburanţilor
Economic astăzi, 19:52
Gândul LIVE este platforma video online care gazduieste transmisii în timp real ale celor mai importante stiri, dezbatute, explicate si puse în perspective surprinzatoare si relevante. citeşte tot
-
Daniel Dăianu se retrage din postul de consilier de stat al premierului Ponta din motive personale
Politic astăzi, 19:43
Daniel Dăianu a fost eliberat din postul de consilier de stat al premierului Victor Ponta, din "motive personale", după mai puţin de trei săptămâni de la numirea în această funcţie şi după ce a declarat că titulatura de "consilier de stat" este eronată, deoarece nu doreşte să fie remunerat. citeşte tot





Ardealul e un puroi! Trebuie inlaturat bouleee!
lau luat sal impaieze
Domnilor , civilizat nu stiti sa va exprimati? Ora 22,27,Romania TV…reporterul are o transmisie in direct de la mitingul din fata Cotroceniului: -Aveti o coroana in mana…ce simbolizeaza aceasta? -Nu stiu…au abandonat-o unii pe-aici,nu stiu cine erau si noi am preluat-o,dar ne solidarizam…