Reprezentativa Argentinei s-a calificat în finala Cupei Mondiale, după ce a învins, miercuri, la Sao Paulo, cu scorul de 4-2, la loviturile de departajare, selecţionata Olandei, în semifinalele competiţiei.

3801 afișări
Imaginea articolului Argentina a învins Olanda, scor 4-2 la lovituri de departajare, şi s-a calificat în finala Cupei Mondiale

Argentina a învins Olanda, scor 4-2 la lovituri de departajare, şi s-a calificat în finala Cupei Mondiale (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

La finalul celor 90 de minute de joc şi a celor două reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 0-0.

La loviturile de departajare pentru Argentina au transformat Messi, Garay, Aguero şi Maxi Rodriguez.

Pentru Olanda au înscris Robben şi Kuy, în timp ce Vlaar şi Sneijer au ratat.

Olanda: Cillessen - Kuyt, De Vrij, Vlaar, Martins Indi (Janmaat '46), Blind - Wijnaldum, De Jong (Clasie '62), Sneijder - Robben, Van Persie (Huntelaar '96). Selecţioner: Louis van Gaal

Argentina: Romero - Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo - Mascherano, Biglia, Perez (Palacio '81), Lavezzi (Rodriguez '100)- Messi, Higuain (Aguero '82). Selecţioner: Alejandro Sabella

Cartonaşe galbene: Martins Indi '45, Huntelaar '105 / Demichelis '49

Meciul a fost arbitrat de turcul Cuneyt Cakir, ajutat de conaţionalii săi Bahattin Duran şi Tarik Ongun, în timp ce arbitru de rezervă a fost suedezul Jonas Eriksson.

În finala Cupei Mondiale, Argentina va întâlni Germania, iar Olanda va juca pentru locul trei în compania Braziliei.

DESFĂŞURAREA LIVE-TEXT:

Maxi Rodriguez marchează şi Argentina e în finală! Sud-americanii vor întâlni Germania la Rio

Kuyt îi ţine în viaţă pe olandezi: 3-2

Aguero ratează şi Argentina se distanţează la 3-1!

Sneijder ratează şi el! O nouă paradă pentru Romero

Garay marchează pentru Argentina: 2-1 pentru sud-americani

Marchează şi Robben: 1-1

Messi marchează şi este 1-0 pentru Argentina

Vlaar deschide loviturile de departajare şi ratează!

Încep loviturile de departajare!

Min. 121+1 - Sfârşit de prelungiri! Finalista se va decide la lovituri de departajare

Min. 120 - Ocazie pentru Olanda: Kuyt reia după o centrare, dar şutul său este deviat

Min. 118 - Partida a devenit mult mai spectaculoasă în prelungiri, cu ocazii de gol şi un ritm mult mai alert

Min. 117 - O nouă ocazie pentru Argentina! Messi pătrunde pe partea dreaptă, centrează, iar Maxi Rodriguez reia din voleu. Portarul Olandei apără şi de această dată

Min. 115 - Ocazie imensă pentru Argentina! Palacio scapă singur cu Cillessen, dar lovitura lui de cap nu reuşeşte să îl depăşească pe portarul Olandei

Min. 111 - De Vrij şutează de la distanţă, balonul trece departe de poarta lui Romero

Min. 106 - Se reia partida

Min. 105 - Se încheie prima repriză de prelungiri

Min. 105 - Palacio centrează periculos, dar Aguero nu reuşeşte să reia spre poartă

Min. 103 - Robben este faultat la 25 de metri de poarta argentiniană, arbitrul nu dictează nimic

Min. 101 - Sabella face şi ultima schimbare: intră Maxi Rodriguez şi iese Lavezzi

Min. 99 - Şut de la distanţă al lui Robben, prinde Romero

Min. 96 - Iese Van Persie. Numărul 9 al Olandei a făcut un meci slab în această seară şi a fost surprins de nenumărate ori în offside

Min. 91 - Încep prelungirile, argentinienii au lovitura de start

Min. 90+3 - Vom avea prelungiri! Timpul regulamentar a expirat

Min. 91 - Ocazie mare a lui Robben! Olandezul reia din numai câţiva metri, Mascherano îşi salvează echipa!

Min. 87 - Messi îi pasează foarte bine lui Aguero dar acesta este deposedat înainte de a-şi pune un coechipier în situaţie clară de gol

Min. 84 - Şut de la distanţă al lui Rojo, portarul Olandei prinde prompt

Min. 82 - Sabella face două schimbări cu caracter ofensiv: ies Perez şi Higuain şi intră Palacio şi Aguero

Min. 75 - Higuain trimite în plasă, dar golul este anulat pentru offside. Reluarea arată că golul a fost valabil!

Min. 74 - Van Persie reia din foarfecă, dar este surprins în offside

Min. 73 - Messi execută slab o lovitură liberă, în această seară nu a mai fost jucătorul providenţial de până acum

Min. 59 - Ocazie pentru Argentina! Higuain este aproape de a marca după o centrare de pe partea stângă, dar Janmaat intervine salvator

Min. 49 - Sneijder execută o lovitură liberă, balonul trece peste poartă

Min. 45 Partida se reia.

Pauză

Min. 45+2 - Messi îl angajează bine pe Rojo, dar acesta pierde balonul

Min. 45 - Messi îl driblează frumos pe Martin Indy şi este faultat. Arbitrul îl avertizează pe jucătorul olandez

Min. 40 - După 40 de minute, Olanda nu a tras niciun şut pe poartă. Argentina domină, dar o face fără să-şi creeze ocazii

Min. 29 - Mascherano îşi revine şi reintră în joc

Min. 27 - Mascherano se dă cap în cap cu un adversar şi pare groggy

Min. 26 - Van Persie este angajat în careul Argentinei însă este surprins în offside

Min. 24 - Ocazie pentru Argentina după un corner! Garay reia cu capul, mingea trece peste poartă

Min. 23 - Combinaţie frumoasă Perez-Messi însă primul pierde controlul balonului

Min. 17 - Higuain este angajat în apropiere de poarta Olandei însă este deposedat

Min. 15 - Messi trage pe poartă, dar Cillessen prinde prompt

Min. 14 - Lovitură liberă periculoasă pentru Argentina. Şansă mare pentru Messi de a marca

Min. 13 - Sneijder şutează spre poartă, balonul nu îi creează probleme lui Romero

Min. 10 - Nicio acţiune importantă până în acest moment, ambele echipe sunt deosebit de prudente în acest început de partidă

Min. 1 - A început partida! Înainte de start s-a ţinut un moment de reculegere pentru legendarul Alfredo di Stefano