CFR Cluj s-a calificat în sferturile Cupei României

Deţinătoarea trofeului, CFR Cluj, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României - Timişoreana, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa FCM Târgu Mureş, în optimile competiţiei.

14 afișări
Imaginea articolului CFR Cluj s-a calificat în sferturile Cupei României

CFR Cluj s-a calificat în sferturile Cupei României (Imagine: Marius Cristescu/Mediafax Foto)

Golurile învingătorilor au fost marcate de Bjelanovici '32 şi Sforzini '90.

În minutul 32, Leo Veloso a executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă, a centrat în careu şi Bjelanovici a reluat balonul cu capul din opt metri, reuşind primul gol al întâlnirii.

În ultimul minut de joc, Peralta a şutat de la marginea careului mare, Şteţca a respins balonul în faţă, iar Sforzini a înscris de la 6 metri.

CFR Cluj: 44. Stăncioiu - 4. Panin, 55. Nuno Diogo, 15. Alcantara, 23. Leo Veloso - 7. E. Dică, 11. Tomas Costa, 18. Peralta - 16. Bastos (66. Edimar '62), 32. Bjelanovici (29. Batin '72), 85. Bud (99. Sforzini '86). Antrenor: Sorin Cârţu.

FCM Târgu Mureş: 30. Steţca - 20. Pop, 3. Bălău, 23. D. Matei (6. Sosa '46), 24. Szilagyi - 18. Biţis, 10. Casquero (15. Gallardo '72), 8. Vîrtic (80. Donadoni '63), 17. Roman - 9. Vancea, 11. Tîrnăveanu. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Cartonaşe galbene: Roman '30, Casquero '71, Gallardo '73.

Arbitri: Dragoş Istrate (central) - Gabriel Bârjac, Iulius Timar (asistenţi) - Ştefan Erdei (rezervă).

Observatori: Alexandru Crişan, Iosif Vigu.

La partida de la Cluj-Napoca au asistat aproximativ 4.500 de spectatori, dintre care 50 de fani veniţi de la Târgu Mureş.