Formaţia Rapid Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României-Timişoreana, după ce a învins divizionara secundă Delta Tulcea, scor 4-1 (3-1), într-un meci în care primele două reuşite au fost autogoluri.

361 afișări
Imaginea articolului CUPA ROMANIEI: Rapid a învins Delta Tulcea, scor 4-1, şi s-a calificat în sferturile competiţiei

CUPA ROMANIEI: Rapid a învins Delta Tulcea, scor 4-1, şi s-a calificat în sferturile competiţiei (Imagine: Bogdan Iordache/Mediafax Foto)

Pentru Rapid au marcat Mişelăricu '4 (autogol), N. Creţu '22 (autogol), Goga '24 şi Pancu '90+4, în timp ce pentru Delta a înscris Florea '40 (penalti).

În minutul 12, Ovidiu Herea a ratat un penalti.

Rapid: Albuţ - Wallace (Al. Coman '46), Abrudan, Burcă, Bozovici - Roman, Pavlovici, Teixeira (N. Grigore '64), Herea (Renan '73) - Pancu, Goga. Antrenor: Marian Rada

Delta Tulcea: Stoicescu - Filip (Pantelie '67), Mişelăricu, Marincău, V. Creţu - Postelnicu, Coconaşu, A. Iacob, N. Creţu (Ursu '52) - D. Florea, Neagu (Nanu '75). Antrenor: Constantin Gache

Cartonaşe galbene: Abrudan '18, Pavlovici '82 / D. Florea '60

Meciul a fost arbitrat de Dragoş Teodor, ajutat de Florin Neacşu şi Gabriel Bârjac. Rezervă a fost Marian Constantin.

Observatori au fost Florin Verigeanu şi Adrian Rămureanu.

La meci au asistat aproximativ 1.500 de spectatori.

După ce a marcat golul din minutul 40, Florea a arătat spre tribune şi camerele de luat vederi un tricou pe care era imprimat chipul lui Henry, fost fotbalist al echipei din Tulcea, decedat pe teren în luna august.

Pe tot parcursul meciului, din primul până în ultimul minut, toţi suporterii prezenţi pe stadion au scandat injurii şi ironii la adresa acţionarului majoritar George Copos, a preşedintelui executiv, Constantin Zotta, a preşedintelui CA, Ion Taban, precum şi la adresa jucătorilor. Printre lozincile scandate s-au numărat: "Sunteţi nişte mizerii"; "Suntem mereu cu voi, voi vă bateţi joc de noi", "Afară, afară din Giuleşti"; "Ăsta nu e Rapidul"; "George Copos asta eşti, trădătorul din Giuleşti/Tu şi familia ta, ne-aţi pătat istoria".

Singurii cărora galeria le-a scandat numele au fost atacantul Daniel Pancu, antrenorul principal Marian Rada şi fostul tehnician Marius Şumudică.

Acţionarul majoritar al FC Rapid, Geoge Copos, nu a fost prezent în tribună la acest meci.