Cupa României: Surpriză la Alexandria - Meciurile de miercuri şi joi

Primele trei meciuri din Cupa României la fotbal masculin s-a jucat marţi şi s-au încheiat cu două rezultate de egalitate şi o victorie a oaspeţilor. Cel mai surprinzător rezultat s-a înregistrat la Alexandria, unde gazdele au remizat 2-2, cu liderul Superligii, Farul Constanţa.

686 afișări
Imaginea articolului Cupa României: Surpriză la Alexandria - Meciurile de miercuri şi joi

CSM Alexandria continuă să fie echipa surpriză a Cupei României, după ce gruparea de Liga a 3-a a izbutit să obţină o remiză şi un prim punct în faza grupelor competiţiei în faţa liderului Superligii, Farul Constanţa. Echipa lui Hagi a condus de două ori, prin golurile lui Torje, din minutele 8 şi 58, fiind egalată de fiecare dată, marcatorii gazdelor fiind Stancu (34) şi Ciobla (86).

În Grupa C s-a jucat marţi un al doilea meci, între CSC Dumbrăviţa şi FC Rapid Bucureşti. De data aceasta, favorita s-a impus clar, scor 1-4. Pentru gazde a deschis scorul Bodri (13), iar pentru giuleşteni au marcat Albu (34, 52), Emmers (58) şi Vojtus (76).

În grupa A, primdivizionara U Craiova 1948 a obţinut o remiză albă în confruntarea cu divizionara secundă Dinamo Bucureşti.

Celelalte meciuri ale primei etape a fazei Grupelor din Cupa României se joacă miercuri şi joi:

Joi, 20 octombrie, 15:30 – LIVE TV – Stadion “Viorel Mateianu” Baia Mare

Primele două echipe clasate în fiecare grupă în parte se califică în faza sferturilor de finală, cu menţiunea că echipele câştigătoare ale grupelor vor disputa meciurile pe teren propriu.

De asemenea, în semifinale, câştigătoarele sferturilor de finală 1 şi 3 vor fi gazde.