Dinamo a fost învinsă de Panathinaikos Atena, scor 1-0

Formaţia Dinamo Bucureşti a pierdut, cu scorul de 0-1 (0-0), meciul susţinut, joi seară, pe teren propriu, în compania echipei elene Panathinaikos Atena, în etapa a doua a grupei F a Ligii Europa, partidă în care Claudiu Niculescu a ratat un penalti în minutul 88.

180 afișări
Imaginea articolului Dinamo a fost învinsă de Panathinaikos Atena, scor 1-0

Dinamo - Panathinaikos (Imagine: Constantin Vlădescu/Mediafax Foto)

Golul formaţiei din Atena a fost marcat de Karagounis '79.

În minutul 79, mijlocaşul echipei elene, Karagounis, a primit o minge la aproximativ 30 de metri de poarta dinamovistă, şi a înscris printr-un şut puternic, bine plasat pe colţul din dreapta porţii apărate de Dolha.

În minutul 88, atacantul dinamovist Claudiu Niculescu a ratat o lovitură de la 11 metri, obţinută de gazde după un fault în careu echipei Panathinaikos al fundaşului Bjarsmyr la Andrei Cristea.

Dinamo: 12. Dolha - 25. Scarlatache, 30. Tamaş, 18. L. Goian, 2. Zie Diabate - 22. Torje, 5. D. Kone, 8. Boştină (6. Rus '74), 20. Ad. Cristea (99. Niculescu '86) - 17. An. Cristea, 31. Alexe (7. Zicu '52). Antrenor: Dario Bonetti.

Panathinaikos: 30. Tzorvas - 24. Vintra, 18. Bjarsmyr, 3. Sarriegi, 8. Kante - 23. Simao - 26. Karagounis, 29. Katsouranis (17. Lazaros '83), 15. Gilberto Silva, 11. Leto (7. Ninis '46) - 14. Salpingidis (5. Rukavina '68). Antrenor: Henk Ten Cate.

Cartonaşe galbene: Diabate '78, Goian '90 / Leto '4, Bjarsmyr '87.

Partida a fost condusă de o brigadă din Spania: Cesar Muniz Fernandez (central), Jose Manuel Fernandez Miranda şi Javier Hugo Novoa Robles (asuistenţi), de Carlos Clos Gomez şi Antonio Miguel Mateu Lahoz (asistenţii suplimentari), Fernando Teixeira Vitienes (rezervă).

Observator de arbitri a fost bielorusul Aleh Şikun, delegat UEFA fiind desemnat albanezul Bujar Kasmi.