Formaţia Dinamo a învins, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), echipa Pandurii Târgu Jiu, într-un meci din etapa a XXII-a a Ligii I, în care golul doi al gazdelor a fost înscris în minutul 90+1.

491 afișări
Imaginea articolului Dinamo a învins Pandurii, scor 2-1, în Liga I. Golul victoriei a fost marcat în minutul 90+1

Dinamo a învins Pandurii, scor 2-1, în Liga I, golul victoriei a fost marcat în minutul 90+1 (Imagine: Alexandru Dobre/Mediafax Foto)

Golurile au fost marcate de Filipetto '39 (autogol) şi Puljici '90+1 pentru gazde, respectiv Munteanu '62 pentru oaspeţi.

1-0: Matei primeşte minge de la Palici în careu, şutează pe jos şi Filipetto prelungeşte mingea în propria poartă.

În minutul 44, Hora trimite mingea în bară.

1-1: Răduţ îi pasează lui Munteanu, care înscrie din 15 metri lateral dreapta în stânga lui Cerniauskas.

În minutul 86, Droppa (Pandurii) a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat.

2-1: Corner de pe partea stângă până în careu, de unde Puljici marchează cu capul din doi metri.

Dinamo Bucureşti: Cerniauskas - Fai, Marc (Puljici '84), Mevlja, Filip - Nedelcearu - Rotariu (Shalaj '77), Anton, Palici, Matei (Vojnovici '80) - Essombe. Antrenor: Mircea Rednic.

Pandurii Târgu Jiu: Mingote - Unguruşan, Erico Da Silva, Filipetto, Momcilovici - Droppa, Săpunaru - Răduţ (Ciucur '88), Nistor (Vasiljevici '85), Nicoară (Munteanu '59) - Hora. Antrenor: Edward Iordănescu.

Cartonaşe galbene: Marc '58, Filip '65, Palici '69, Nedelcearu '79 / Droppa '77, '86

Cartonaş roşu: Droppa '86

Arbitri: Marcel Bîrsan - Aurel Oniţă, Marius Cristian Marchidanu - Iulian Dima

Observatori: Patriţiu Abrudan, Octavian Goga

La meci au asistat aproximativ 2.000 de spectatori, între care şi 30 de fani ai echipei oaspete.

În minutul 90+3, tehnicianul Edward Iordănescu a fost trimis în tribună.