Dinamo a pierdut meciul cu Galatasaray, scor 0-3, în Liga Europa

Echipa Dinamo Bucureşti a pierdut, joi, pe teren propriu, cu scorul de 0-3 (0-2), meciul susţinut în compania formaţiei turce Galatasaray Istanbul, contând pentru etapa a IV-a a grupei F a Ligii Europa.

65 afișări
Imaginea articolului Dinamo a pierdut meciul cu Galatasaray, scor 0-3, în Liga Europa

Dinamo a pierdut meciul cu Galatasaray, scor 0-3, în Liga Europa (Imagine: Andrei Pungovschi/Mediafax Foto)

Golurile au fost marcate de Kewell '23, Nonda '24 şi Mehmet Topal '56.

În minutul 23, Sabri a centrat, Kewell a preluat cu călcâiul şi a şutat de la 16 metri, deschizând scorul.

Un minut mai târziu, Arda Turan a centrat de pe partea dreaptă, Nonda a trimis mingea, cu capul, la colţul scurt, iar Dolha nu a putut reţine.

În minutul 56, Mehmet Topal l-a învins pe Dolha cu un şut la colţul lung, în vinclu, balonul fiind expediat din afara careului, de la 25 de metri, lateral stânga.

Dinamo a jucat în inferioritate numerică din minutul 67, când N'Doye a primit al doilea cartonaş galben, implicit pe cel roşu, după un fault la Arda Turan.

Dinamo Bucureşti: 12. Dolha - 25. Scarlatache, 4. Moţi, 30. Tamaş, 3. Pulhac - 22. Torje, 5. D. Kone (8. Boştină '60), 29. N'Doye, 20. Ad. Cristea (6. Rus '65) - 31. Alexe, 99. Cl. Niculescu. Antrenor: Cornel Ţălnar.

Galatasaray Istanbul: 25. Leo Franco - 55. Sabri, 5. Gokhan Zan (2. Emre Gungor '86), 76. Servet Cetin, 22. Hakan Balta - 8. Ozbek, 14. Mehmet Topal, 16. Mustafa Sarp (9. Elano '79) - 10. Arda Turan, 19. Kewell - 20. Nonda (11. Keita '73). Antrenor: Frank Rijkaard.

Cartonaşe galbene: N'Doye '49 şi '67, Pulhac '53

Cartonaş roşu: N'Doye '67

Arbitri: Michael Weiner (centru) - Christoph Bornhorst, Matthias Anklam (asistenţi) - Babak Rafati, Peter Gagelmann (arbitri suplimentari) - Marco Fritz (rezervă)

Delegat UEFA: Andreas Akkelides (Cipru)

Observator de arbitri: Livio Bazzoli (Italia)

Meciul s-a disputat fără spectatori, ca urmare a unei decizii UEFA, după incidentele petrecute la jocul Dinamo - Slovan Liberec, când fanii gazdelor au pătruns pe teren.