FC Barcelona s-a calificat în finala Ligii Campionilor

Echipa spaniolă FC Barcelona s-a calificat, miercuri, în finala Ligii Campionilor, după ce a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), meciul cu formaţia engleză Chelsea Londra, în manşa retur a semifinalelor competiţiei.

48 afișări
Imaginea articolului FC Barcelona s-a calificat în finala Ligii Campionilor

FC Barcelona s-a calificat în finala Ligii Campionilor (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Chelsea şi FC Barcelona au remizat, săptămâna trecută, scor 0-0, în Spania. Miercuri seară, pentru Chelsea a marcat Michael Essien, în minutul 9, în timp ce pentru FC Barcelona a înscris Andres Iniesta, în minutul 90+3.

Din minutul 66, FC Barcelona a evoluat cu un jucător mai puţin, după ce Eric Abidal a fost eliminat.

Chelsea Londra: 1. Cech - 17. Bosingwa, 33. Alex, 26. Terry, 3. Ash. Cole - 39. Anelka, 13. Ballack, 5. Essien, 15. Malouda - 8 Lampard - 11. Drogba (35. Belletti '72). Antrenor: Guus Hiddink.

FC Barcelona: 1. Valdes - 20. Alves, 3. Pique, 24. Yaya Toure, 22. Abidal - 6. Xavi, 28. Busquets (11. Bojan '85), 15. Seydou Keita - 10. Messi, 9. Eto'o (16. Sylvinho '90+8), 8. Iniesta (7. Gudjohnsen '90+6). Antrenor: Josep Guardiola.

Arbitrul norvegian Tom Henning Ovrebo a condus la centru această partidă, ajutat la cele două linii de compatrioţii săi Geir Age Holen şi Dag-Roger Nebben, în timp ce rezervă a fost Brage Sandmoen.

Delegatul UEFA la această partidă a fost letonul Janis Mezeckis, în timp ce elveţianul Francesco Bianchi a fost observator de arbitri.

Finala competiţiei se va disputa miercuri, 27 mai, la Roma.