FC Timişoara - Pandurii Târgu Jiu, scor 2-2, în Liga I

Formaţia FC Timişoara a remizat, miercuri, pe teren propriu, scor 2-2 (1-1), cu echipa Pandurii Târgu Jiu, în etapa a XXVI-a a Ligii I, oaspeţii obţinând astfel primul punct din istoria partidelor pe care le-au disputat pe terenul grupării bănăţene.

39 afișări
Imaginea articolului FC Timişoara - Pandurii Târgu Jiu, scor 2-2, în Liga I

FC Timişoara - Pandurii Târgu Jiu, scor 2-2, în Liga I (Imagine: Mediafax Foto)

Golurile echipei timişorene au fost marcate de Magera '26 şi Zicu '90. Pentru Pandurii au înscris Vranjes '38 şi Lemnaru '47.

1-0: Goga centrează de pe dreapta, iar Magera se înalţă la şase metri şi trimite cu capul în plasă;

1-1: Pleaşcă centrează de pe dreapta, iar Stromajer, nemarcat la 14 metri, înscrie cu un voleu de senzaţie;

1-2: Valentin Lemnaru scapă singur spre poartă şi înscrie cu un şut în diagonală;

2-2: Zicu stabileşte scorul final al partidei, cu un şut de la 14 metri.

FC Timişoara: 29. Pantilimon - 20. Helder, 24. Ghionea, 4. Luchin, 13. Scutaru (6. Ignjatijevici '30, 87. Ricketts '77) - 21. Goga, 25. Burcă (30. Rocha '59), 55. Bourceanu, 27. Zicu - 17. Magera, 15. Zăgrean. Antrenor: Dusan Uhrin Jr.

Pandurii Târgu Jiu: 80. Mingote - 25. Pleaşcă, 3. Viera, 5. Pintilii, 29. Grecu - 27. Lemnaru, 20. Vranjes, 16. Nistor (19. Avramescu '90+3), 7. Băcilă (8. Popete '73), 6. Cardoso (23. Rada '53) - 18. Stromajer. Antrenor Petre Grigoraş.

Cartonaşe galbene: Burcă '51, Zăgrean '52, Bourceanu '71, Goga '72, Magera '83 / Stromajer '87.

Arbitri: Sebastian Colţescu (central) - Florin Păunescu, Marius Nicoară (asistenţi) - Ştefan Erdei (rezervă).

Observatori: Corneliu Fecioru, Nicolae Pantea.

Pandurii Târgu Jiu a evoluat în prima repriză în echipament negru, iar la pauză şi-a schimbat echipamentul cu unul alb, la cererea arbitrilor, pentru a putea fi făcută mai uşor distincţia între cele două formaţii.

Doi jucători ai echipei FC Timişoara, Cristian Scutaru şi Helder, îşi sărbătoresc ziua de naştere chiar în ziua meciului cu Pandurii, primul împlinind 23 de ani şi al doilea 24 de ani. Cei doi au fost folosiţi titulari de tehnicianul Dusan Uhrin. Scutaru, care a părăsit terenul accidentat, în minutul 30, după ce un adversar a căzut peste el cu câteva minute înainte, nu a mai fost titular la echipa bănăţeană în retur.

La meci au asistat aproximativ 6.000 de spectatori.