Gaz Metan Mediaş - FC Timişoara, scor 2-2, în Liga I

Echipa FC Timişoara a terminat la egalitate, scor 2-2 (0-1), jocul disputat, duminică, în deplasare, la Sibiu, în compania formaţiei Gaz Metan Mediaş, într-un meci contând pentru etapa a II-a a Ligii I.

92 afișări
Imaginea articolului Gaz Metan Mediaş - FC Timişoara, scor 2-2, în Liga I

Gaz Metan Mediaş - FC Timişoara, scor 2-2, în Liga I (Imagine: Cosmin Dan/Mediafax Foto)

Pentru gazde a marcat Eric de Oliveira '16 (penalti) şi '48, iar pentru oaspeţi au înscris Magera '73 şi Axente '90.

Eric de Oliveira a transformat, în minutul 16, un penalti acordat pentru un fault în careu comis de Sepsi asupra lui Muntean.

În minutul 48, Eric de Oliveira l-a deposedat pe Alexa, a evitat un fundaş timişorean şi a şutat cu piciorul stâng, din afara careului mare, la colţul din stânga portarului Pantilimon.

Magera a punctat pentru timişoreni, în minutul 73, cu un şut de la aproximativ 30 de metri.

În ultimul minut din timpul regulamentar de joc, Axente a stabilit scorul final, cu o lovitură de cap, plasată de la 11 metri, după centrarea de pe partea stângă a lui Sepsi.

Gaz Metan Mediaş: 12. Pleşca - 16. R. Zaharia (3. Trtovaci '82), 19. Fl. Lazăr, 13. Khubutia, 88. Pîrvulescu (18. Prekop '87) - 7. Kubala, 21. Todea, 15. Hoban - 27. Eric de Oliveira, 5. Muntean - 2. Aganovici (9. Liţu '89). Antrenor: Cristian Pustai.

FC Timişoara: 29. Pantilimon - 13. Scutaru, 14. Mera, 28. Cisovsky, 8. Sepsi - 7. Curtean (10. Tameş '60), 55. Bourceanu (31. Poparadu '67), 5. Alexa, 21. Goga (11. Mansour '71) - 17. Magera, 9. Axente. Antrenor: Vladimir Petrovici.

Cartonaşe galbene: Todea '5, Fl. Lazăr '55, Pleşca '85, Trtovaci '90+3 / Bourceanu '38, Cisovsky '44, Magera '64, Scutaru '78.

Au arbitrat: Ovidiu Haţegan (central) - Cristian Nica, Micloş Nagy (asistenţi) - Mihai Prodan (rezervă).

Observatori: Constantin Gheorghe, Nicolae Dobrescu.