HCM Constanţa, victorie în ultimul meci din 2012 din Liga Campionilor

Campioana la handbal masculin HCM Constanţa a învins, joi, la Buzău, formaţia suedeză IK Savehof, scor 28-23 (18-9), în cea de-a şaptea etapă din grupa B a Ligii Campionilor şi ultimul meci din 2012.

401 afișări
Imaginea articolului HCM Constanţa, victorie în ultimul meci din 2012 din Liga Campionilor

HCM Constanţa, victorie în ultimul meci din 2012 din Liga Campionilor (Imagine: Ciprian Sterian/Mediafax Foto)

Doar cinci minute a durat echilibrul în meciul de la Buzău (2-2), după care HCM a prins curaj şi s-a detaşat, 6-3 (min. 11), după un contraatac al extremei dreapta Laurenţiu Toma, care a forţat suedezii să intre la time-out. Val a mărit avantajul la 7-3 (min. 13), pentru ca acelaşi Toma să ducă scorul la 10-5 (min. 17) şi la 14-6 (min. 22). Până la pauză, campioana României nu a mai cedat supremaţia (17-8), ieşind la vestiare fără griji, scor 18-9.

Primul gol al reprizei secunde a fost cel al lui Angelovski, 19-9, iar din acel moment HCM nu a mai putut fi ajunsă, 22-11 (min. 36), 26-16 (min. 46) şi 27-20 (min. 56). HCM a obţinut o victorie entuziasmantă prin prisma scorului, dar mai ales a jocului curajos, care o menţine în cursa pentru calificarea în primele 16 echipe ale Europei.

Marcatori:

HCM Constanţa - Toma 6 goluri, Angelovski 5, Humet 5, Cutura 4, Val 2, Csepreghi 2, Sadoveac 2, Criciotoiu 1, Dragicevici 1

IK Savehof - Friden 5 goluri, Bucht 3, Apelgren 3, Larsson 3, Forsell 2, Ottosson 2, Albrechtson 2, Bliznac 1, R. Johansson 1, T. Johansson 1.

Rezultatele obţinute de HCM Constanţa în primele şase partide sunt următoarele: 22-17 cu Celje, 31-35 cu IK Savehof, 27-37 cu MKB Veszprem, 14-35 cu THW Kiel, 23-28 şi 24-25 cu Atletico Madrid.

După şapte etape, HCM Constanţa are 4 puncte şi egalează IK Savehof şi Celje, aflate pe locurile 4-5, înaintea celorlalte două meciuri din grupă, de sâmbătă şi duminică.

Programul meciurilor următoare în grupa B, pentru HCM Constanţa: MKB Veszprem-HCM Constanţa (9 februarie 2013), Celje-HCM Constanţa (16 februarie), HCM Constanţa-THW Kiel (20 februarie).

Primele patru clasate din fiecare dintre cele patru grupe se vor califica în faza optimilor de finală.