LIGA I: Astra Giurgiu - Dinamo Bucureşti, scor 2-1

Echipa Astra Giurgiu a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-1), formaţia Dinamo Bucureşti, într-un meci din etapa a XI-a a Ligii I în care oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică în ultimele zece minute, după eliminarea căpitanului Cosmin Matei.

406 afișări
Imaginea articolului LIGA I: Astra Giurgiu - Dinamo Bucureşti, scor 2-1

Astra Giurgiu - Dinamo Bucureşti, scor 2-1, în Liga I

Golurile învingătorilor au fost marcate de Budescu '1 şi Bukari '21, în timp ce pentru oaspeţi a înscris L. Rus, în minutul 45+3.

1-0: Budescu l-a văzut ieşit din poartă pe Bălgrădean şi a înscris cu un şut cu boltă de la aproximativ 45 de metri.

2-0: Măţel a profitat de o eroare făcută de Dragoş Grigore, a pătruns în partea dreaptă, a centrat în careu şi Bukari a înscris cu latul din 3 metri.

2-1: Laurenţiu Rus a redus din diferenţă cu un şut la colţul lung de la 25 de metri.

În minutul 80, Cosmin Matei a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat de arbitrul Istvan Kovacs, deoarece i-a aplaudat pe suporterii dinamovişti care scandau împotriva minorităţii ungare.

Astra Giurgiu: Lung - Măţel, Găman, A. Mureşan, Junior Morais - Yahaya, Laban - Pedro Santos (William '56), Budescu (Cristescu '61), Yoda (Seto '83) - Bukari. Antrenor: Daniel Isăilă.

Dinamo Bucureşti: Bălgrădean - Fai (L. Rus '39), Luchin, D. Grigore, Grecu - Thicot, Boubacar (Zougoula '62) - V. Lazăr (Ţucudean '74), C. Matei, Curtean - Thomas. Antrenor: Flavius Stoican.

Cartonaşe galbene: Junior Morais '30, Măţel '75, Lung '87, Găman '90+2 / Boubacar '6, C. Matei '22, '80, V. Lazăr '31, Bălgrădean '55, L. Rus '79, Luchin '80.

Cartonaş roşu: C. Matei '80.

Arbitri: Istvan Kovacs (central) - Micloş Nagy, Vasile Marinescu (asistenţi) - Marius Bocăneală (rezervă).

Observatori: Silviu Bogdan, Alexandru Boc.

Supervizor: Valentin Alexandru.