Tenismanul spaniol Rafael Nadal a încheiat anul 2010 pe locul întâi al ierarhiei ATP, având un avans de 3.305 de puncte faţă de ocupantul poziţiei secunde, elveţianul Roger Federer, fostul număr unu la sfârşitul lui 2009, în timp ce pe locul trei s-a clasat sârbul Novak Djokovici.

14 afișări
Imaginea articolului Nadal încheie anul pe primul loc al clasamentului ATP, cu un avans de peste 3.000 de puncte

Nadal încheie anul pe primul loc al clasamentului ATP, cu un avans de peste 3.000 de puncte (Imagine: Rafael Nadal/Mediafax Foto)

Nadal a pierdut, duminică, meciul cu Federer, scor 3-6, 6-3, 1-6, din finala Turneului Campionilor de la Londra. Elveţianul a câştigat un cec de 1,630 de milioane de dolari şi 1.500 de puncte ATP, însă nu a recuperat decât 500 de puncte din diferenţa ce-l separa de rivalul său, care pentru accederea în finală a obţinut 1.000 de puncte ATP.

Nadal şi Federer îşi împart din 2005 primele două locuri ale clasamentului ATP la sfârşitul sezonului, iar Djokovici li s-a alăturat pe treapta a treia podiumului din 2007.

Cel mai bine clasat jucător român rămâne şi în acest an Victor Hănescu, aflat pe poziţia 51 ATP, după ce anul trecut a încheiat pe locul 48. Hănescu a câştigat în acest sezon 495.674 de dolari din tenis, ridicându-şi veniturile din carieră la 2.775.387 de dolari.