Oţelul Galaţi a învins FC Viitorul, scor 4-1, în Liga I

Formaţia Oţelul Galaţi a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 (0-0), echipa FC Viitorul, într-un meci din etapa a XXXII-a, penultima a Ligii I, în care oaspeţii au jucat în inferioritate numerică în repriza a doua.

178 afișări
Imaginea articolului Oţelul Galaţi a învins FC Viitorul, scor 4-1, în Liga I

Oţelul Galaţi a învins FC Viitorul, scor 4-1, în Liga I (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Golurile învingătorilor au fost marcate de Marquinhos '47, Henrique '62 (penalti), Zaharia '63 şi Cooper '86. Pentru FC Viitorul a înscris Axente, în minutul 90.

1-0: Marquinhos a pătruns în careu şi a înscris cu un şut în diagonală, pe lângă portar.

2-0: Henrique a transformat un penalti acordat de după fault al lui Larie la Giurgiu

3-0: Zaharia în vinclu de la marginea careului de 16 metri.

4-0: Cooper a înscris cu un şut de la marginea careului mic.

4-1: Axente a stabilit scorul final cu un şut din interiorul careului.

Oţelul Galaţi: Goicoenchea - Tritz, Sîrghi (Mişelăricu '78), Prestia (Sipovici '29), D. Popescu - Giurgiu, Cooper, Lovin - Marquinhos, Henrique (Astafei '70), Zaharia. Antrenor: Ewald Lienen.

FC Viitorul: Balauru - Moga, Mitrea, Larie, Toşca - Daminuţă (Puţanu '69), Lazăr - Benzar (Mitriţă '74), Dică (Marin '69), Tănase - Axente. Antrenor: Bogdan Vintilă.

Cartonaşe galbene: Popescu '53, Zaharia '64, Cooper '71, Sipovici '75, Giurgiu '82 / Mitrea '41, '45+1, Lazăr '55, Larie '61

Cartonaş roşu: Mitrea '45+1

Arbitri: Istvan Kovacs (central) - Adrian Ghinguleac, Ovidiu Artene (asistenţi) - Florin Miron, Ionuţ Coza (adiţionali) - Ionel Valentin Dumitru (rezervă)

Observatori: Aron Huzu, Lica Movila

La meci au asistat aproximativ 11.000 de spectatori.