Oţelul Galaţi - Gloria Bistriţa, scor 2-1, în Liga I

Echipa Oţelul Galaţi a învins, duminică, pe teren propriu, scor 2-1 (0-1), formaţia Gloria Bistriţa, într-un meci din cadrul etapei a XI-a a Ligii I.

21 afișări
Imaginea articolului Oţelul Galaţi - Gloria Bistriţa, scor 2-1, în Liga I

Oţelul Galaţi - Gloria Bistriţa, scor 2-1, în Liga I (Imagine: Montaj Foto)

Gazdele au marcat prin Antal '67 şi Viglanti '84 (penalti), iar oaspeţii au punctat prin Junior Moraes '20 (penalti).

În minutul 20, Junior Moraes a transformat un penalti acordat pentru un fault al lui Sârghi asupra sa.

Oţelul a egalat în minutul 67, prin Antal, cu un şut de la marginea careului mic, după ce Paraschiv i-a oprit mingea centrată de pe partea dreaptă de Râpă.

Viglianti a stabilit scorul final, în minutul 84, dintr-un penalti acordat pentru un fault al portarului Albuţ la Paraschiv.

Din minutul 19, gazdele au jucat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Sârghi.

Oţelul Galaţi: 12. Grahovac - 3. Râpă, 16. Sârghi, 18. Costin, 23. Sălăgeanu - 26. Neagu (11. Ochiroşii '52), 29. Giurgiu - 8. Antal (7. Iorga '78), 37. Viglianti, 14. Ilie (30. Perendija '23) - 10. Paraschiv. Antrenor: Dorinel Munteanu.

Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 3. Tudose, 18. Frăsinescu (25. Predescu '80), 27. Szukala, 5. Velcovici - 14. Achim, 15. Nalaţi (14. Năstase '61), 6. A. Mureşan, 2. C. Petre - 9. B. Moraes, 10. J. Moraes. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: Sălăgeanu '33, Ochiroşii '53 / Achim '34, Szukala '46, Albuţ '83.

Cartonaş roşu: Sârghi '19.

Arbitri: Teodor Crăciunescu (central) - Gabriel Bârjac, Florin Stănescu (asistenţi) - Cristian Sava (rezervă).

Observatori: Constantin Gheorghe, Nicolae Pantea.

La meci au asistat aproximativ 5.000 de spectatori.