Politehnica Iaşi - FC Vaslui, scor 1-3, în Liga I

Echipa FC Vaslui a învins, joi, în deplasare, formaţia Politehnica Iaşi, scor 3-1 (1-0), într-un meci contând pentru etapa a XXII-a din Liga I.

100 afișări
Imaginea articolului Politehnica Iaşi - FC Vaslui, scor 1-3, în Liga I

Politehnica Iaşi - FC Vaslui, scor 1-3, în Liga I (Imagine: Liviu Chirica/Mediafax Foto)

Gazdele au marcat prin Păun '48, iar oaspeţii au punctat prin Wesley '37, '82 şi Costly '77.

În minutul 37, Wesley a intrat în careu, l-a evitat pe Straton cu un dribling scurt şi a deschis scorul printr-un şut la colţul lung.

Gazdele au egalat în minutul 48, când Bujor a centrat de pe partea dreaptă, Kuciak a respins, balonul a ajuns la Păun, iar acesta a şutat din careul mare, în plasa porţii vasluiene.

Costly i-a readus pe oaspeţi în avantaj, în minutul 77, cu o lovitură de cap, după un corner executat de pe partea dreaptă de Lucian Sănmărtean.

Wesley a mărit diferenţa pe tabela de marcaj, scor 1-3, transformând, în minutul 82, o lovitură liberă de la peste 20 de metri, cu un şut plasat, lângă bara din stânga portarului Brăneţ.

Imediat după golul marcat de Costly, antrenorul echipei gazdă, Petre Grigoraş, a părăsit banca tehnică, plecând la vestiar.

Din minutul 83, gazdele au jucat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Păun.

Politehnica Iaşi: 1. Brăneţ - 7. Bârlădeanu, 23. Ad. Ilie, 24. Straton, 3. Costache - 77. A. Ionescu (8. Ignatov '46), 5. Onicaş, 22. Buhuşi (16. Viveiros '46) - 11. Bujor, 14. Păun, 26. Negru. Antrenor: Petre Grigoraş.

FC Vaslui: 1. Kuciak - 20. Milanov, 6. Gladstone, 3. Papp, 27. Hugo Luz - 11. Milisavljievic (18. L. Sănmărtean '74), 23. Pavlovic, 30. R. Costin (8. Zmeu '87), 10. Gerlem (25. Delgado '85) - 80 Wesley, 13. Costly. Antrenor: Marius Lăcătuş.

Cartonaşe galbene: Păun '49 şi '83, Negru '62, Onicaş '79, Ad. Ilie '88 / Papp '27. R. Costin '73, Costly '78, Wesley '83.

Cartonaş roşu: Păun '83.

Arbitri: Ovidiu Haţegan (centru) - Eduard Dumitrescu, Octavian Şovre (asistenţi) - Emil Voicu (rezervă).

Observatori: Ioan Silviu Veronel, Pavel Peniu.

La meci au asistat aproximativ 8.000 de spectatori, dintre care 500 de suporteri ai oaspeţilor.