Reprezentativa de tineret a României a fost învinsă, vineri, pe stadionul Carrow Road din Norwich, cu scorul de 2-1 (0-0), de selecţionata similară a Angliei, în manşa tur a play-off-ului de calificare la turneul final al Campionatului European "Under 21", ediţia 2009-2011, informează UEFA.

10 afișări
Imaginea articolului România învinsă de Anglia, scor 2-1, în turul play-off-ului de calificare la CE-2011

România învinsă de Anglia, scor 2-1, în turul play-off-ului de calificare la CE-2011 (Imagine: Constantin Vladescu/Mediafax Foto)

Golurile englezilor au fost marcate de Jordan Henderson '63 şi Chris Smalling '83, în timp ce pentru România a punctat Ioan Hora '71.

Anglia a deschis scorul în minutul 63, prin Henderson, care a înscris cu un şut din voleu, în dreapta portarului Silviu Lung jr.

România a egalat opt minute mai târziu, prin Hora, al cărui şut din marginea careului a fost deviat uşor de Bertrand.

Anglia a stabilit scorul final în minutul 83, prin Smalling, care l-a învins pe Siviu Lung de la 3 metri de poartă, în urma unui corner.

Anglia: 1. Fielding - 2. Mancienne, 6. Jones, 5. Smalling, 3. Bertrand - 4. Muamba - 7. Cleverley (14. Albrighton '75), 8. Henderson, 10. Wilshere (15. Cork '90+4), 11. Rose - 9. Welbeck (17. Sturridge '81). Antrenor: Stuart Pearce.

România: 1. Lung Jr. - 2. Râpă, 5. V. Găman, 3. Papp, 4. Bărboianu - 8. Gardoş - 10. Torje, 11. I. Neagu (16. A. Ionescu '64), 6. Bicfalvi, 9. Alexe (15. Sburlea '81) - 7. Hora. Antrenor: Emil Săndoi.

Cartonaşe galbene: Bărbăianu '3, Hora '82.

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Italia, condusă la centru de Paolo Tagliavento, ajutat la cele două linii de Gianluca Cariolato şi Roberto Iannello, arbitru de rezervă fiind Antonio Danilo Giannoccaro.

Manşa retur este programată la 12 octombrie, de la ora 14.30, la Botoşani.