Echipa Dinamo Bucureşti a câştigat, sâmbătă, Supercupa României, după ce a învins cu scorul general de 6-4 (0-1, 1-1, 2-2) după executarea loviturilor de departajare formaţia CFR Cluj, în finala disputată pe Arena Naţională.

3823 afișări
Imaginea articolului Dinamo a câştigat Supercupa României. A învins CFR Cluj cu 6-4 după loviturile de departajare

Dinamo a câştigat Supercupa României. A învins CFR Cluj cu 6-4 după loviturile de departajare (Imagine: Bogdan Iordache / MediafaxFoto)

Golurile au fost marcate de Valente '36, Kapetanos '102 / Ţucudean '62, '101.

1-0, min 36: Valente a înscris cu un şut de la 20 de metri din zonă centrală după ce a primit o pasă de la Mureşan, care a recuperat o minge trimisă greşit de Pulhac din aut.

1-1, min 62: Ţucudean a marcat cu un şut la colţul scurt de la 12 metri lateral drepta, după ce a primit o pasă de peste de peste 50 de metri de la Nica.

2-1, min 101: Ţucudean a adus echipa sa în avantaj, după ce a înscris cu un şut puternic din interiorul careului, după o pasă peste linia de apărare a clujenilor a lui Curtean.

2-2, min 102:  Kapetanos a trimis mingea cu capul în poartă de la şase metri, după o centrare a lui Sougou de pe partea stângă.

În minutul 65, Cadu a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben.

Loviturile de departajare (scor 4-2 pentru Dinamo) au fost executate de următorii jucători:

Alexe - a marcat, C. Matei - a marcat, C. Munteanu - a marcat, Ţucudean - a ratat (a apărat Stăncioiu), D. Grigore - a marcat / Kapetanos - a marcat, Sougou - a ratat (a trimis în bara transversală), Hora - a ratat (şut peste poartă), Mureşan - a marcat.

În meciul de pe Arena Naţională, la care au asistat circa 10.000 de spectatori, au evoluat următoarele echipe:

CFR Cluj (campioana României): Stăncioiu - Ivo Pinto, Cadu, Maftei, Camora - G. Mureşan, Vass (B. Sare '59) Deac, Sougou, Valente (Hora '70) - Ronny (Kapetanos '79). Antrenor: Ioan Andone.

Dinamo Bucureşti (deţinătoarea Cupei României): Bălgrădean - Nica, Luchin, D. Grigore, Pulhac - C. Munteanu - L. Rus (C. Matei '61),  Issa Ba (Curtean '82), Boubacar, Alexe - M. Niculae (Ţucudean '46). Antrenor Dario Bonetti.

Cartonaş galbene: Deac '12, Sougou '30, Cadu '50, '65, Camora '77 / Boubacar '95, D. Grigore '107, C. Munteanu '110.

Cartonaş roşu: Cadu '65.

Arbitri: Ovidiu Haţegan (central), Cristian Nica şi Aurel Oniţa (ambii asistenţi), Adrian Cojocaru (rezervă), Sebastian Colţescu şi Robert Dumitru (arbitri adiţionali).

Dinamo câştigă pentru a doua oară în istoria sa Supercupa României, după cea cucerită în 2005 (scor 3-2 cu Steaua).

Desfăşurarea partidei:

Meciul s-a încheiat. Urmează loviturile de departajare.

Au început ultimele 15 minute de prelungiri ale Supercupei României

Se încheie prima repriză de prelungiri

Minutul 102: CFR Cluj egalează! Kapetanos restabileşte egalitatea printr-o lovitură de cap după o centrare a lui Sougou

Minutul 101: Dinamo preia conducerea 2-1! Ţucudean reuşeşte dubla printr-un şut foarte puternic, sub bară, din interiorul careului, şi o aduce foarte aproape pe Dinamo de cucerirea Supercupei

Minutul 100: Contraatac periculos al clujenilor. Sougou scapă spre poarta dinamovistă, dar Nica are o intervenţie excelentă şi acordă corner

Minutul 92: Maftei are o şansă importantă să înscrie pentru CFR Cluj, dar şutul acestuia, din interiorul careului, trece pe lângă poarta lui Bălgrădean.

Haţegan a fluierat începutul primei reprize de prelungiri

Primele 90 de minute se încheie la egalitate, scor 1-1. Urmează prelungirile.

Minutul 89: Şuturi consecutive la poarta lui Stăncioiu. Defensiva clujeană a rezistat însă asaltului

Minutul 87: Pulhac a fost aproape să înscrie. Centrarea lui a fost deviată de Pinto, dar Stăncioiu a reuşit să respingă

Minutul 82: Curtean intră în teren în locul lui Issa Ba

Minutul 78: Ultima schimbare la CFR Cluj. Kapetanos intră în teren în locul lui Ronny

Minutul 77: Camora este şi el avertizat de Haţegan după un fault asupra lui Cosmin Matei

Minutul 73: Ocazie importantă pentru Dinamo. Alexe reuşeşte centrarea în careu, Issa Ba reia cu capul din şase metri, dar mingea trece puţin pe lângă poartă

Minutul 70: Diogo Valente îi lasă locul lui Hora la CFR Cluj.

Minutul 66: Cadu vede al doilea cartonaş galben şi este eliminat! Fundaşul portughez la faultat la marginea careului pe Alexe. Cătălin Munteanu şutează de la marginea careului puţin pe lângă poarta clujenilor

Minutul 62: Dinamo egalează! Nica pleacă pe contraatac, îl lansează excelent pe Ţucudean, atacantul dinamovist reuşeşte o preluare, ajutat şi de mână, se desprinde de fundaşii clujeni şi şutează puternic de la marginea careului

Minutul 61: Schimbare ofensivş la Dinamo. Cosmin Matei intră în teren în locul lui Rus

Minutul 59: Andone efectuează şi el prima schimbare. Vass este înlocuit de Bakary Sare

Minutul 55: Ocazie incredibilă pentru Dinamo. Cătălin Munteanu centrează din corner, Grigore deviază până la Luchin care din trei metri de poartă loveşte transversala

Minutul 51: Cadu vede cartonaşul galben

Minutul 50: Dinamoviştii au ieşit hotărâţi de la cabine să restabilească egalitatea pe tabelă. Totuşi, dominarea lor nu este concretizată şi cu ocazii clare

Minutul 46: Bonetti a efectuat prima schimbare. Marius Niculae a fost înlocuit de George Ţucudean

Arbitrul Haţegan a fluierat începutul celei de-a doua reprize

Sfârşitul primei reprize. CFR Cluj intră la cabine cu un avantaj de un gol

Minutul 42: Lovitură indirectă pentru CFR Cluj. Mingea şutată de Deac trece pe lângş poarta dinamovistă

Minutul 36, 1-0: CFR Cluj deschide scorul! Valente primeşte o pasă de la Mureşan şi şutează puternic la poartă de la 20 de metri. Mingea este aproape de centru porţii, Bălgrădean o atinge, dar nu poate evita golul

Minutul 34: Alexe centrează de lângă Pinto, mingea îl loveşte în mână pe jucătorul CFR-ului, însă arbitrul dictează doar lovitură de colţ

Minutul 27: Valente pătrunde spre poarta dinamovistă, dar şutul acestuia de la 25 de metri trece peste transversală

Minutul 17: Rus are o incursiune periculoasă pe partea dreaptă, centrează în careu pe jos iar Stăncioiu are probleme în a reţine mingea. Issa Ba este aproape să profite de greşeala portarului, dar arbitrul Heţegan fluieră fault în atac

Minutul 12: Deac primeşte primul cartonaş galben al partidei după o intrare dură asupra lui Cătălin Munteanu

Minutul 10: Boubacar reuşeşte o centrare bunş pentru Marius Niculae, dar atacantul dinamovist ratează preluarea

Minutul 7: Alexa se desprinde de un fundaş clujean şi şutează la poartă pe colţul scurt. Stăncioiu reţine însş şutul puternic

Minutul 4: CFR Cluj a avut deja două tentative de şuturi spre poarta dinamovistă, niciunul dintre acestea nefiind însă pe spaţiul porţii

Arbitrul Ovidiu Haţegan a fluierat începutul meciului.

Partida este urmărită de aproximativ 10.000 de spectatori.