Echipa Unirea Urziceni a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-0), formaţia FC Vaslui, într-un meci din etapa a VI-a şi a obţinut prima victorie din acest sezon al Ligii I.

23 afișări
Imaginea articolului Unirea Urziceni a învins-o pe FC Vaslui, scor 2-1, şi a obţinut prima victorie din acest sezon

Unirea Urziceni a învins-o pe FC Vaslui, scor 2-1, şi a obţinut prima victorie din acest sezon (Imagine: Montaj Foto)

Gazdele au marcat prin Maftei '25 şi Bordeanu '40 (penalti), iar oaspeţii au punctat prin Wesley '88 (penalti).

Maftei a deschis scorul în minutul 25, cu o lovitură de cap de la 4 metri, după un corner executat de pe partea dreaptă de Frunză.

În minutul 40, Bordeanu a transformat un penalti acordat pentru un fault în careu al lui Farkas la Bilaşco.

Oaspeţii au reuşit să marcheze, în minutul 88, prin Wesley, care a transformat un penalti acordat pentru un fault al portarului Grigore la Pouga.

Unirea Urziceni: 77. C. Grigore - 16. E. Nicu, 6. Galamaz, 4. Mehmedovici, 23. Bordeanu - 24. Maftei, 19. Brandan - 11. Onofraş (14. Rusescu '64), 15. Todoran (32. I. Apostol '57), 30. S. Frunză - 7. Bilaşco (25. Neaga '90+2). Antrenori: Eugen Nae şi Gabriel Caramarin.

FC Vaslui: 1. Kuciak - 20. Milanov, 3. Papp, 26. Farkas, 15. Annang - 30. R. Costin (31. Ad. Gheorghiu '46), 4. Genchev, 80. Wesley, 11. Milisavljevici (18. L. Sănmărtean '72) - 9. Pouga, 14. Adailton (25. Bello '72). Antrenor: Juan Ramon Lopez Caro.

Cartonaşe galbene: Mehmedovici '43, Galamaz '44, S. Frunză '60, E. Nicu '84, C. Grigore '87, I. Apostol '90+1 / Genchev '32, Pouga '90+3.

Arbitri: Istvan Kovacs (central) - Eduard Ungureanu, Iulian Radu (asistenţi) - Claudiu Baboia (rezervă).

Observatori: Tudor Constantinescu, Florin Halagian.

Supervizor: Iosif Robi Urs.

La meci au asistat circa 500 spectatori, printre care aproximativ 15 suporteri ai formaţiei oaspete. Aceştia din urmă au afişat bannere adresate antrenorului echipei lor, spaniolul Juan Ramon Lopez Caro, cu mesajele: "Vaya!"("Pleacă!") şi "Nu poţi fi profesionist cu fiul nutriţionist".

La jumătatea reprizei secunde, când a observat că nu va fi introdus în joc de către antrenorul său, Juan Ramon Lopez Caro, atacantul echipei FC Vaslui, Daniel Pancu, i-a strigat finanţatorului Adrian Porumboiu, aflat în tribună: "Ce să fac, nea Adi, nu vezi că nu mă bagă? Schimbările sunt deja făcute". Apoi, Pancu a aruncat tricoul de antrenament în direcţia tehnicianului spaniol, a înjurat, a intrat pe tunelul dinspre vesiare şi, după câteva secunde, a revenit şi s-a aşezat pe banca de rezerve.

În minutul 72, când mijlocaşul oaspeţilor Lucian Sănmărtean a fost introdus în joc, Porumboiu i-a strigat acestuia: "Luciane, intră şi tu puţin mai motivat, fă ceva!". Jucătorul a ridicat din umeri, părând nedumerit. Opt minute mai târziu, după o alunecare a lui Sănmărtean, finanţatorul vasluienilor i-a strigat ironic: "Sănmărtene, vezi să nu-ţi murdăreşti tricoul!".

La finalul partidei, Porumboiu i-a aplaudat pe jucătorii echipei gazdă.