UNITER: Spectacole de Silviu Purcărete, Andrei Şerban şi Radu Afrim fac parte din selecţia FNT 2015 - Mediafax

UNITER: Spectacole de Silviu Purcărete, Andrei Şerban şi Radu Afrim fac parte din selecţia FNT 2015

Spectacole de Silviu Purcărete, Andrei Şerban şi Radu Afrim se numără printre cele selecţionate la cea de-a 25-a ediţie a Festivalului Naţional de Teatru (FNT), care va avea loc în perioada 23 octombrie - 1 noiembrie, în Bucureşti.

426 afişări

Imaginea articolului UNITER: Spectacole de Silviu Purcărete, Andrei Şerban şi Radu Afrim fac parte din selecţia FNT 2015

UNITER: Spectacole de Silviu Purcărete, Andrei Şerban şi Radu Afrim fac parte din selecţia FNT 2015 (Imagine: Razvan Chirita / Mediafax Foto)

Directorul artistic al Festivalului este criticul de teatru Marina Constantinescu, cea care a anunţat selecţia oficială a FNT, informează un comunicat remis MEDIAFAX de Uniunea Teatrală din România (UNITER).

Astfel, printre spectacolele selecţionate la ediţia din acest an se numără "#cântecdelebădă", după A.P.Cehov, în regia lui Ferenk Sinkó (Teatrul Maghiar de Stat Cluj), "20 de ani în Siberia", un monolog dramatic după cartea "20 de ani în Siberia. Amintiri din viaţă", de Aniţa Nandriş-Cudla, în regia şi scenografia lui Sorin Misirianţu (Teatrul Naţional "I.L.Caragiale" din Bucureşti), "Adunarea păsărilor", de Farid Uddin Attar, în regia şi scenografia lui Cristian Pepino (Teatrul de animaţie Ţăndărică Bucureşti), "Ai mei erau super!", dramatizare colectivă (scenariu colectiv bazat pe întâmplări reale ale actorilor trupei), în regia lui Cristian Ban (Teatrul Clasic "Ioan Slavici" Arad), "Aniversarea", de Jeroen van den Berg, în regia lui Traian Şoimu (Teatrul Naţional "Mihai Eminescu" Timişoara), "Apolodor", după Gellu Naum, spectacol-concert de Ada Milea (Teatrul Naţional Cluj-Napoca), "BIZONI Fabula urbană #2", după Pau Miró, în regia lui Radu Afrim (Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu), şi "Butoiul cu pulbere", de Dejan Dukovski, în regia lui Felix Alexa (Teatrul Naţional "I.L. Caragiale" din Bucureşti).

 

De asemenea, pasionaţii de teatru vor putea urmări la ediţia din acest a FNT şi spectacolele "Casa cu pisici", textul şi regia Radu Iacoban (Teatrul Foarte Mic Bucureşti), "Cea mai puternică", de August Strindberg, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru (Teatrul de Comedie Bucureşti), "Cerere în căsătorie", de A.P. Cehov, în regia lui Felix Alexa (Teatrul Dramatic "Fani Tardini" Galaţi), "Coada", de Israel Horovitz, în regia Iarinei Demian (Teatrul "Lucia Sturdza Bulandra" Bucureşti), "Conversaţie după înmormântare", de Yasmina Reza, în regia lui Alexandru Darie (Teatrul "Lucia Sturdza Bulandra" Bucureşti), "Dinte pentru dinte", după "Zeul carnagiului", de Yasmina Reza, în regia lui Cristi Juncu (Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania "Liviu Rebreanu"), "Electra", după Eschil şi Euripide, adaptarea scenică de Benedek Zsolt, în regia lui László Bocsárdi (Teatrul German de Stat Timişoara), "Emigranţii", de Sławomir Mrożek, în regia lui Tudor Lucanu (Teatrul Naţional Cluj-Napoca), şi "Femei/ Bărbaţi", de Willy Russell, în regia lui Vlad Massaci (Teatrul "Anton Pann" Râmnicu-Vâlcea).

Totodată, din selecţia oficială fac parte şi spectacolele "Flori pentru Algernon", după Daniel Keyes, un spectacol de Iulia Colan (Teatrul Act Bucureşti), "Iluzii", de Ivan Vyrypaev, în regia lui Bobi Pricop (Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova), "Imagine all the people", după John Lennon, un spectacol de teatru-coregrafic de Gigi Căciuleanu (Opera Naţională Română din Iaşi), "Karamazovii", după F.M. Dostoievski, în regia lui István Albu (Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania "Tompa Miklós"), "Lecţia", de Eugène Ionesco, regia Mihai Măniuţiu (Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu), "Mein Kampf", de George Tabori, în regia lui Alexandru Dabija (Teatrul Naţional Cluj-Napoca), "Mobilă şi durere", de Teodor Mazilu, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză (Centrul Cultural pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu" Bucureşti), "Moliendo café", un spectacol de improvizaţie, în regia lui Silviu Purcărete (coproducţie Teatrul German de Stat Timişoara şi Teatrul Maghiar de Stat "Csiky Gergely" Timişoara), "N(aum)", după Gellu Naum, în regia Marianei Cămărăşan (un proiect al Teatrului UnTeatru, preluat de Teatrul Metropolis Bucureşti, cu sprijinul Fundaţiei "Gellu Naum"), şi "Nathan Înţeleptul", după Gotthold Ephraim Lessing, în regia lui Armin Petras (coproducţie Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu şi Teatrul Naţional din Stuttgart).

Mai mult decât atât, la ediţia din acest an a Festivalului, vor putea fi urmărite şi spectacolele "Omul cel bun din Seciuan", de Bertolt Brecht, în regia lui Andrei Şerban (Teatrul "Lucia Sturdza Bulandra" Bucureşti), "Opera cerşetorilor", după textul omonim al lui John Gay, în regia lui Kokan Mladenović (Teatrul Maghiar de Stat "Csiky Gergely" Timişoara), "Platonov", după A.P. Cehov, în regia Andreei Vulpe (Teatrul "Maria Filotti" Brăila), "Spargerea", după Răzvan Petrescu, textul şi regia Dragoş Alexandru Muşoiu (Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova), "Steaua fără nume", de Mihail Sebastian, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză (Centrul Cultural pentru UNESCO "Nicolae Bălcescu" Bucureşti), "Terorism", de Fraţii Presniakov, în regia lui Felix Alexa (Teatrul Naţional "I.L. Caragiale" din Bucureşti), "The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu", de Alan Bennett, regia şi scenografia Vlad Cristache (Teatrul Excelsior Bucureşti), "Tihna", după texte de Attila Bartis, în regia lui Radu Afrim (Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania "Tompa Miklós"), şi "Trădare", de Harold Pinter, în regia Sânzianei Stoican (Teatrul UnTeatru Bucureşti, coproducători Primăria Sectorului 3 şi Centrul Cultural "Casa Artelor" sector 3).

De asemenea, vor mai putea fi vizionate şi spectacolele "UbuZdup!", adaptare de Gábor Tompa după "Ubu înlănţuit" şi alte texte de Alfred Jarry, regia Gábor Tompa (Teatrul Naţional Cluj-Napoca), "Variaţiuni pe modelul lui Kraepelin", de Davide Carnevali, în regia lui Alexandru Dabija (Teatrul Naţional "Vasile Alecsandri" Iaşi), "Vertij", scenariul şi regia Mihai Măniuţiu (Teatrul "Aureliu Manea" Turda), "Vestul singuratic", de Martin McDonagh, regia Cristi Juncu (Teatrul Nottara din Bucureşti), "Visul unei nopţi de vară", de William Shakespeare, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză (Teatrul Metropolis Bucureşti), "Viză de clown", de Saviana Stănescu, în regia lui Alexandru Mihail (Teatrul Odeon Bucureşti), "Vizita bătrânei doamne", de Friedrich Dürrenmatt, în regia lui Claudiu Goga (Teatrul Naţional "Vasile Alecsandri" Iaşi), şi "Vizita bătrânei doamne", de Friedrich Dürrenmatt, în regia lui Gábor Tompa (Teatrul Maghiar de Stat Cluj).

Organizat de Uniunea teatrală din România (UNITER), Ministerul Culturii, Primăria municipiului Bucureşti şi ArCuB, Festivalul Naţional de Teatru va avea loc în perioada 23 octombrie 1 noiembrie.

Mai multe informaţii despre FNT se găsesc pe site-ul http://www.fnt.ro/.

Dacă ţi-a plăcut articolul, urmăreşte MEDIAFAX.RO pe FACEBOOK »

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Taguri:
SILVIU PURCĂRETE ,
FNT ,
SELECŢIE ,
UNITER

Citarea se poate face în limita a 250 de semne. Nici o instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul Mediafax SA.