Prima pagină » Familia și lucrurile rămase „acasă” au nevoie de protecție ca în afară

Familia și lucrurile rămase „acasă” au nevoie de protecție ca în afară

După câțiva ani petrecuți în Spania, Italia, Germania sau Marea Britanie, asigurarea de sănătate, cea pentru locuință ori protecția de viață devin firești pentru mulți români. Paradoxul apare atunci când aceeași grijă nu ajunge și la familia, casa sau obligațiile rămase în România.
Familia și lucrurile rămase „acasă” au nevoie de protecție ca în afară
Foto: Unsplash

Un studiu realizat recent la inițiativa Allianz-Țiriac, prin Centrul de Sociologie Urbană și Regională (CURS), în rândul a 1.184 de români din diaspora, dezvăluie diferența dintre cele două lumi. În țara în care locuiesc, 53% dintre respondenți au asigurare privată de sănătate, 41% asigurare de locuință și 39% asigurare de viață. În România, însă, 42% nu au nicio asigurare, iar doar 8% menționează asigurarea obligatorie de locuință și 7% o asigurare de viață.

Două țări, două standarde de protecție

Aproape șase din zece respondenți spun că se simt mai bine protejați în țara în care locuiesc acum și doar 4% spun că au mai multă protecție în România. Diferența nu înseamnă că riscurile de acasă sunt mai mici, ci că protecția lor este mai puțin organizată.

Pentru un român plecat, asta poate însemna un apartament fără asigurare facultativă de locuință, un părinte care se bazează doar pe economii dacă are un accident sau o familie care așteaptă bani din străinătate după apariția fiecărei urgențe.

Aproape jumătate dintre românii din diaspora care au participat la studiul Allianz-Țiriac spun, de altfel, că nu s-au gândit câtă atenție acordă protecției din România comparativ cu cea din țara de rezidență.

Protecția de acasă trebuie să țină pasul cu viața de afară

Dacă deții o casă sau un apartament în România, polița obligatorie PAD acoperă doar cutremurul, inundațiile și alunecările de teren. O asigurare facultativă precum My Home poate extinde protecția la incendiu, furtună, furt, avarii ale instalațiilor sau daune produse vecinilor. În funcție de pachet, aceasta poate include și asistență la domiciliu, reparații pentru anumite electrocasnice ori servicii de combatere a dăunătorilor, beneficii cu atât mai importante când proprietarul se află în altă țară, iar casa rămâne în grija familiei.

Pentru cei dragi rămași în România, My Protect poate oferi sprijin financiar în cazul unor accidente, intervenții chirurgicale, spitalizări, recuperare medicală sau invaliditate permanentă, în funcție de pachet. Produsul poate fi achiziționat de românii din diaspora inclusiv pentru ei înșiși, dacă au carte de identitate românească valabilă. Iar pentru nevoi mai complexe, protecția poate include asigurări de sănătate, acoperiri pentru boli grave, economisire pentru copii sau planuri financiare construite împreună cu un consultant.

Totodată, pentru că grija nu privește doar ce ai lăsat în România, poți avea protecție și pentru viața în diaspora. Viața de zi cu zi din străinătate poate aduce și ea accidente sau pagube produse altora: copilul sparge un bun care nu îi aparține, inunzi un vecin, zgârii accidental o mașină sau provoci un accident cu bicicleta ori trotineta.

My Apologies oferă sprijin financiar pentru prejudiciile produse accidental altor persoane. Pachetul Max are acoperire în Europa și poate fi încheiat inclusiv de românii din diaspora care au carte de identitate românească. Protecția se extinde, fără costuri suplimentare, și la partener, copii și alte persoane aflate în întreținere.

Românii din diaspora care au carte de identitate românească valabilă pot încheia asigurări Allianz-Țiriac de la distanță, atât pentru ei înșiși, cât și pentru cei dragi din România. Pentru a identifica soluțiile potrivite, pot discuta cu unul dintre specialiștii dedicați diaspora și pot cumpăra apoi asigurările cu sprijinul acestuia sau online, în funcție de tipul și condițiile produsului. Administrarea polițelor și accesarea beneficiilor se fac, de asemenea, de la distanță, prin platforma digitală Contul Meu.

Viața din România și cea din străinătate nu trebuie să aibă două standarde diferite de siguranță. Dacă protecția a devenit o normalitate acolo unde locuiești, poate deveni la fel de firească și pentru oamenii și lucrurile care au rămas acasă.

Acest articol face parte din seria editorială „Acasă, oriunde ai fi” creată de Mediafax Spania și Allianz-Țiriac pentru românii care caută să rămână aproape de cei dragi chiar și de la mii de kilometri distanță.