Comunitatea românească a scăzut cu aproape o treime din 2012 încoace, iar asta pune presiune pe piața muncii din Spania.
Fenomenul îi îngrijorează pe angajatorii din sectoarele importante ale Spaniei, precum Horeca, construcțiile, agricultura sau industria, domenii în care românii au reprezentat timp de două decenii o forță importantă de muncă.
Acest „exod”, cum îl numește presa spaniolă, e resimțit în special în construcții. În perioada boom-ului imobiliar, mii de români au lucrat ca zidari, electricieni, instalatori, tâmplari sau fierari-betoniști.
Acum, mulți dintre acești muncitori se întorc în România, în timp ce firmele spaniole se confruntă cu un deficit tot mai mare de personal calificat.
Problema merge mai departe și cu o altă ramificație. Nu doar prima generație de emigranți revine în România. O parte dintre tinerii crescuți și formați profesional în Spania aleg, la rândul lor, să se mute în țara de origine a părinților.
Iar aceștia sunt tocmai lucrătorii de care economia spaniolă ar avea mare nevoie: electricieni, instalatori sau tehnicieni.
Tendința ar putea să continue în următorii ani, în contextul în care România devine tot mai atractivă. Spania, pe de altă parte, are o populație îmbătrânită și deficit de personal calificat pe piața muncii. Cum există și o criză a locuințelor în Spania, situația s-ar putea înrăutăți, avertizează specialiștii.