Prima pagină » Coronavirus » A fost externat şi ultimul bolnav de COVID-19. Victorie totală a ţării care nu a mai înregistrat nicio îmbolnăvire de 5 zile

A fost externat şi ultimul bolnav de COVID-19. Victorie totală a ţării care nu a mai înregistrat nicio îmbolnăvire de 5 zile

Noua Zeelandă a învins coronavirusul. Cel puţin pentru moment.
A fost externat şi ultimul bolnav de COVID-19. Victorie totală a ţării care nu a mai înregistrat nicio îmbolnăvire de 5 zile
Andrei Jipa
27 mai 2020, 19:38, Social
Noua Zeelandă este „coronavirus-free”. Statul insular a anunţat astăzi externarea ultimului pacient cu COVID-19. El a părăsit spitalul Middlemore din Auckland.
 
În ultimele 5 zile, Noua Zeelandă nu a mai înregistrat nici măcar un caz pozitiv de coronavirus, iar premierul Jacinda Ardern spune că răspândirea a fost oprită.
 
Bilanţul total al pandemiei în Noua Zeelandă este de 1.154 îmbolnăviri şi 21 decese, la o populaţie de 5 milioane de oameni.
 
Prin comparaţie, România se apropie de 20.000 de diagnosticări pozitive.
 
Din cei 1.154 diagnosticaţi pozitiv cu coronavirus, 95 au fost internaţi.

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da