„Nu există nicio eroare mai mare decât încrederea Statelor Unite că teritoriul lor este în siguranţă dincolo de ocean”, se afirmă în materialul dat publicităţii de KCNA.
Agenţia de ştiri nu a oferit mai multe detalii în legătură cu măsurile pe care Phenianul intenţionează să le adopte ca răspuns la înăsprirea sancţiunilor ONU.
Consiliul de Securitate al ONU a votat, sâmbătă, în unainimitate, noi sancţiuni împotriva regimului de la Phenian, prin care exporturile nord-coreene vor fi profund afectate. Rezoluţia, care a fost redactată de SUA şi negociată cu aliatul tradiţional al Coreei de Nord, China, vizează să crească presiunea economică asupra Phenianului pentru a determina oficialii nord-coreeni să oprească dezvoltarea programului nuclear.
Citeşte şi: Emmanuel Macron, ţinta criticilor din cauza planului de a-i oferi soţiei sale titlul oficial de Prima doamnă
Citeşte şi: Zece plaje celebre din Hong Kong, închise după ce au fost acoperite de o spumă „plastică”. Localnicii spun că nu au mai văzut aşa ceva