Prima pagină » Știri externe » Navă cu 17 marinari la bord, capturată de piraţii somalezi în Golful Aden

Navă cu 17 marinari la bord, capturată de piraţii somalezi în Golful Aden

O navă care transportă cereale, având la bord 17 membri ai echipajului, a fost capturată de piraţi în Golful Aden în noaptea de vineri spre sâmbătă, a anunţat Andrew Mwangura, resposnabil kenyan al programului pentru asistenţă maritimă.
25 apr. 2009, 17:36, Știri externe

"Un cargo a fost capturat în această noapte (vineri spre sâmbătă – n.red.) în partea de est a Golfului Aden. Se pare că nici unul dintre cei 17 membri ai echipajului nu a fost rănit", a spus el.

Mwangura a precizat că nava, având circa 31.000 de tone, este proprietatea unui armator german sau navighează sub pavilion german.

Până sâmbătă la prânz, naţionalitatea membrilor echipajului nu fusese anunţată.

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da