- Home
- Life-Inedit
- (18.07.2020, 14:01)
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
O mină de cupru din Ural, inundată. Acidul s-a revărsat în râurile din apropiere. Autorităţile investighează situaţia
- În Rusia, râurile de lângă sătucul Lyovikha sunt portocalii din cauza unei inundaţii a minei de cupru din munţii Ural.
- Imaginile au fost surprinse cu o dronă, de un blogger de călătorii.
- Procurorii ruşi investighează situaţia în acest moment.
- Un ecologist rus afirmă că a oferit o soluţie încă de anul trecut, pentru această problemă, dar oficialii de la Moscova au respins-o.
- Presa locală spune că s-a mai ridicat această problemă, dar s-a invocat lipsa banilor pentru achiziţionarea substanţei care ar neutraliza acidul.
543 afișări

Foto: Instagram / Zamkad Life
Procurorii ruşi investighează o unitate care se ocupă cu scurgerile de acid ce provin de la o mină de cupru, abandonată, din Munţii Ural.
Măsura a fost luată după ce au apărut clipuri video cu râuri a căror apă este portocalie, relatează The Guardian.
Filmările au apărut săptămâna trecută, iar autorul este un blogger de călătorii care a surprins imaginile cu ajutorul unei drone.
Imaginile dezvăluie un peisaj portocaliu-deschis lângă controversata mină din care se extrage sulfat de cupru, aceasta fiind situată lângă sătucul Lyovikha.
„Procurorii din districtul Nijni Taghil au început deja să investigheze situaţia”, a declarat pentru AFP Marina Kanatova, purtător de cuvânt al procuraturii ruseşti.
Ce se întâmplă cu mina
Se pare că „mina este inundată, iar râurile de acid care se scurg din ea otrăvesc fiecare lucru pe care îl ating în calea lor”, a scris bloggerul, descriind imaginile care au devenit virale.
Iul 4, 2020 la 6:41 PDTULTIMELE ȘTIRI
Fragmente de istorie. Trei împărați, trei veri și un război mondial
"Colonelul" Putin - este dictatorul rus implicat în deciziile strategice privind invazia Ucrainei?
Kim Kardashian, apărută pe coperta unei reviste, a stârnit un scandal de sexism. "Frumuseţea naturală ar trebui să fie promovată", se plâng abonaţii publicaţiei
Elon Musk: "Biden este vinovat pentru criza economică. Trump a fost mai eficient"
Purtătorul de cuvânt al procuraturii a declarat că „specialiştii vor lua probe pentru a stabili dacă tratamentul apei acide care vine din mine este conform cu regulile”.
Andrei Volegov, ecologist şi preşedinte ONG, ar avea o soluţie
Ecologistul care ocupă o funcţie importantă într-un ONG local, Ecopravo, a scris pe Facebook că o soluţie ar putea fi următoarea: „apa care este poluată ar fi trebuit să fie neutralizată într-un iaz, care s-ar fi revărsat pe percursul ploilor torenţiale”.
Problema ar exista încă de anul trecut, spune ecologistul, atunci când el anunţase deja autorităţile cu privire la apa poluată şi oferise soluţia încă de atunci.
Răspunsul autorităţilor? Societatea responsabilă de problemele de poluare nu a primit destui bani pentru a cumpăra soluţii care să neutralizeze acidul.
Presa locală a mai scris şi despre faptul că mina ar fi trebuit să fie închisă şi dezafectată, însă oficialii de la Moscova au refuzat pe motiv că acolo există resurse valoroase.
Autor: Carmen Zanfir



Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.


TACATACA.PROSPORT.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe