- Home
- Meteo
- BUCUREŞTI, (15.06.2023, 23:59)
-
Laura Buciu
Laura Buciu
Cod roşu de inundaţii pe râuri din judeţele Mehedinţi şi Dolj
Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, joi seara, o avertizare cod roşu de inundaţii, fiind posibile depăşiri ale cotelor de pericol pe râuri din judeţele Mehedinţi şi Dolj.

Sursa foto: MediafaxFoto
Codul roşu de inundaţii intră în vigoare la ora 22:15.
Ca urmare a precipitaţiilor înregistrate în ultimele ore, a celor prognozate şi propagării, se pot produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu efecte severe de inundaţii locale şi creşteri importante de debite şi niveluri cu posibile depăşiri ale cotelor de pericol pe râurile din bazinele hidrografice: Raznic - afluent al râului Jiu, în judeţele Mehedinţi şi Dolj.
Fenomenele hidrologice periculoase se pot produce cu probabilitate mai mare pe unele râuri din bazinele hidrografice: Raznic – bazin superior.
Avertizarea cod roşu este valabilă până vineri, la ora 12:00.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!


Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




PROSPORT.RO

CANCAN.RO

GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe