Prima pagină » Pastila lui Cristoiu » Ion Cristoiu: Nicușor Dan-președintele Ucrainei?

Ion Cristoiu: Nicușor Dan-președintele Ucrainei?

Pastila zilnică. Opinia lui Ion Cristoiu, scriitor și publicist.

Desigur, vă întrebați unde este președintele României și este o întrebare nu pentru că ni s-a făcut dor de el, ci pentru că în stilul care l-a caracterizat ca primar dezastruos al Bucureștiului, el a dus la Cotroceni toate problemele interne. Măsurile privind reducerea deficitului bugetar, formarea guvernului, numirile la CCR, am înțeles că se gândește chiar și să readucă binomul SRI-DNA.

Numai că toate acestea au fost aduse la Cotroceni încă de pe a doua zi după victoria în al doilea tur, dar nu s-a rezolvat nimic. Și pentru că tot nu s-a rezolvat nimic și toate stau la Cotroceni, Nicușor Dan a plecat. Prima dată a fost la Vilnius și ieri a fost în Moldova.

Și astăzi, ascultați potrivit președinției, participă de la cel de la 4-lea summit Ucraina-Europa de Sud-Est, găzduit de către președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, și apoi participă împreună cu Maia Sandu la reuniunea trilaterală România-Republica Moldova-Ucraina.

La Vilnius s-a discutat, au fost și Zelenski și evident că reuniunea a fost consacrată ajutorării până în pânzele albe, contribuții țărilor respective, membri ale summit-ului, participante la summit, ucrainieni. La bilaterala cu Maia Sandu s-a discutat tot despre ce poate să facă România pentru ca Ucraina să învingă Rusia.

La acest summit găzduit de Zelenski se discută tot asta. Ați observat că în timp ce în țară nu se rezolvă nimic pentru că el nu vrea să se rezolve, în schimb, pe plan extern, Nicușor Dan este de o hărnicie și meticulozitate ieșite din comun, dar nu legătură cu relația cu Statele Unite ale Americii, ci cu Zelenski. Trei ieșiri ale domnilor sale pe plan extern au fost comandate de Volodimir Zelenski.

Deci, principala preocupare a lui Nicușor Dan este Ucraina. Ia să vedem aici așa. În cadrul reuniunii, Nicușor Dan va întări angajamentul României de a susține în continuare Ucraina pe toate palierele.

La Vilnius iar a declarat că România se angajează să susțină Ucraina pe toate palierele. Ieri, la întâlnirea cu Maia Sandu, s-a angajat să susțină Ucraina pe toate palierele. Din câte vedeți, Nicușor Dan nu este președintele României, ci președintele Ucrainei.

Este singura țară pentru care el depune și consumă ultima picătură de timp. Ați înțeles acum de ce a fost ales el în decembrie de către Macron? Pentru asta. Din punct de vedere, pe plan intern, pe altceva, este catastrofal, dar în materie de să trăiți, când îl cheamă Zelenski, în sprijinirea Ucrainei, este perfect. De asta. Deci atunci, înainte de a se a anula alegerile, da, ne trebuie unul, dar ar putea fi, cum să zic, Lasconi. Nu au zis aia, francezii, nu avem încredere. Trebuie să fie unul, mă de-al nostru, asta este, cum să zic, parcă este agent de influență al Franței în politica față de Ucraina.

Așa. Așa să explică. Va fi catastrofal dacă nu îl suspendă ăștia pe plan intern, pentru că totul este interimar, totul este nerezolvat, totul se duce dracului, dar când este vorba de Ucraina, Nicușor Dan își îndeplinește cu mare rigurozitate mandatul primit în momentul în care a fost ales în decembrie 2024 ca să fie președintele României.