Alegeri locale în Bucureşti: Peste o sută de candidaţi pentru cele şase primării de sector

Peste o sută de candidaţi se vor confrunta la alegerile locale din 10 iunie din Bucureşti pentru cele şase mandate de primar de sector, candidaturile acestora rămânând definitive.

606 afişări
Imaginea articolului Alegeri locale în Bucureşti: Peste o sută de candidaţi pentru cele şase primării de sector

Alegeri locale în Bucureşti: Peste o sută de candidaţi pentru cele şase primării de sector (Imagine: Liviu Chirica/Mediafax Foto)

Birourile electorale de circumscripţie ale celor şase sectoare ale Capitalei au înregistrat candidaturile a 109 pretendenţi la funcţia de primar de sector, printre care se numără toţi cei şase primari în funcţie: Andrei Chiliman (USL), Neculai Onţanu (UNPR), Liviu Negoiţă (PDL), Cristian Popescu Piedone (USL), Marian Vanghelie (USL) şi Cristian Poteraş (PDL), candidaturile acestora rămânând definitive.

În Sectorul 1 al Capitalei, pe buletinele de vot pentru alegerea primarului vor fi înscrise optsprezece nume:

  • Andrei Ioan Chiliman (Uniunea Social Liberală),

  • Theodor Paleologu (Partidul Democrat Liberal),

  • Gheorghiţă Liviu Goncea (Uniunea Naţională pentru Progresul României),

  • Mihai Alexandru Iorgulescu (Partidul Poporului – Dan Diaconescu),

  • Victor Dan Dumitrescu (Partidul Ecologist Român),

  • Ovidiu Ioan (PP-PS),

  • Emil Marian Nae (Partidul Socialist Român),

  • Denes Aron (UDMR),

  • Cristian Marius Bălăneanu (Partidul "Totul pentru Ţară"),

  • Cristian Traşcă (Partidul Poporului PP-LC),

  • Gabriel Tiberian (PRM),

  • Carmen Nonica Alistar (PNG-CD),

  • Flor Pomponiu (Partidul ProDemo),

  • Gheorghe Nedelcu (Partidul Social Democrat al Muncitorilor),

  • Gigel Andrabulea (Partidul Uniunea Ecologistă din România),

  • Claudia Mirela Costescu (Partidul Verde),

  • Cornel Chiuaru (PNDC) şi

  • Zaharia Theodor Cristian Nicolau (Forţa Civică).

Pentru Primăria Sectorului 2 vor candida şaisprezece reprezentanţi ai partidelor:

  • Neculai Onţanu (Uniunea Naţională pentru Progresul României),

  • Dragoş Vasile Frumosu (Uniunea Social Liberală),

  • Cătălin Lucian Iliescu (Partidul Democrat Liberal),

  • Radu Mihai Popa (PP-DD),

  • Cristian Florin Gheorghe (Partidul Verde),

  • Ion Dumitru (Partidul Socialist Român),

  • Marin Badea (PAS),

  • Irina Militaru (Partidul Uniunea Ecologistă din România),

  • Ionel Chircu (Partidul Naţional Democrat Creştin),

  • Marin Stoica (Partidul Social Democrat al Muncitorilor),

  • Nicolae Vărbanciu (PP-PS),

  • Petre Chirică (PNG-CD),

  • Petre Răducanu (PRM),

  • Bogdan Andrei Mustaţă (Partidul Forţa Civică),

  • Radu Balaban (PER) şi

  • Iulia Ichim (Partidul Poporului).

La Biroul electoral de circumscripţie al Sectorului 3 au fost înregistrate nouăsprezece candidaturi, rămase definitive:

  • Liviu Negoiţă (PDL),

  • Robert Sorin Negoiţă (USL),

  • Cătălin Zamfira (PP-DD),

  • Iulian Popescu (UNPR),

  • Gheorghe Ovidiu Emil Stoenescu (PP-PS),

  • Florian Cristache (Partidul "Totul pentru ţară"),

  • Ilie Pepenel (Forţa Civică),

  • Cristiana Matei (Partidul Naţional Democrat Creştin),

  • Tudor Florian Ivan (Partidul Social Democrat al Muncitorilor),

  • Cornelia Lalu (Partidul Verde),

  • Cristian Ciocea (Partidul Poporului),

  • Ion Uţă (Uniunea Populară Social Creştină),

  • Ruxandra-Georgeta Lungu (Partidul România Mare),

  • Marton Illyes (Uniunea Democrată Maghiară din România),

  • Gheorghe Mazilu (Partidul Socialist Român),

  • Mihael Zorzini (Partidul Alianţa Socialistă),

  • Gaşcă Dragoş Eugen (Partidul Uniunea Ecologistă din România),

  • Parpală Gabi (Partidul Noua Generaţie Creştin Democrat) şi

  • Dumitrescu Dănuţ Octavian (Partidul Ecologist Român).

În Sectorul 4 se vor confrunta în alegerile din 10 iunie şaisprezece candidaţi:

  • Cristian Popescu Piedone (USL),

  • Sulfina Barbu (PDL),

  • Ghiţă Richard Vicenţiu (PP-DD),

  • Răzvan Valentin Costache (UNPR),

  • Florian Udrea (PP-PS),

  • Ion Sârbu (PAS),

  • Mihai Căciulă (Partidul Verde),

  • Cornel Costea (Forţa Civică),

  • Iosif Eugen Vucicu (Partidul Uniunea Ecologistă din România),

  • Marinică Bunea (Partidul Poporului),

  • Nicolae Apostolescu (Partidul Social Democrat al Muncitorilor),

  • Mariana Şerban (PRM),

  • Adonis Cezar Mihalache (Partidul Naţional Democrat Creştin),

  • Sorin Cristian Nică (PER)

  • Gheorghe Ursa (Partidul "Totul pentru Ţară") şi

  • independentul Constantin Titian Filip.

Pentru funcţia de primar al Sectorului 5 s-au înregistrat douăzeci şi una de candidaturi:

  • Marian Daniel Vanghelie (USL),

  • Mihai Atănăsoaei (PDL),

  • Daniel Schmid (PP-DD),

  • Corin Romanescu (UNPR),

  • Ioan Dinu (Partidul Social Democrat al Muncitorilor),

  • Marin Răzvan Catana (PSR),

  • Luminiţa Erghid (Partidul Verde),

  • Adrian Stoica (Partidul Ecologist Român),

  • Ioan Chiru (Partidul Poporului),

  • Ilie Grămescu (Partidul Uniunea Ecologistă din România),

  • Adrian Edu (Partidul României Europene),

  • Laurenţiu Iordache Sile (Partidul "Totul pentru Ţară"),

  • Ioan Rusu (PP-PS),

  • Florin Rusu (Partidul Naţional Democrat Creştin),

  • Bogdan Alexandru Capotă (PNG-CD),

  • Baniay Attila Alexandru (UDMR),

  • Nicuşor Gigârtu (PRM),

  • Sorina Ştefania Constantin (Partidul Forţa Civică),

  • Mihai Hrynczuk (Partidul Alianţa Socialistă),

  • Aurel Cătălin Stochiţă şi

  • Mugur Mihăescu, candidaţi independenţi.

La alegerile locale din Sectorul 6, cetăţenii vor avea de ales între nouăsprezece candidaţi:

  • Cristian Constantin Poteraş (PDL),

  • Rareş Mănescu Şerban (USL),

  • Cristinel Eftimie (PP-DD),

  • Constantin Tomescu (UNPR),

  • Ştefan Bădără (Partidul Poporului),

  • Gheorghe Vasile Cornel Ilie (Partidul Popular şi al Protecţiei Sociale),

  • Sergiu Fendrihan (Partidul Forţa Civică),

  • Adrian Popescu (PRM), Nicolae Petre (PNG-CD),

  • Bogdan Nicolae Constantin Bratu (Partidul Uniunea Ecologistă din România),

  • Gheorghe Balcan (Partidul Socialist Român),

  • Alexandru Onofrei (Partidul "Totul pentru Ţară"),

  • Natalia Solomon (Partidul Alianţa Socialistă),

  • Bencze Josef (UDMR),

  • Viorel Dănuţ Constantin (Partidul Social Democrat al Muncitorilor),

  • Romeo Tarhon (Partidul Naţional Democrat Creştin),

  • Mihai Emil Popescu (Partidul Ecologist Român),

  • Sorina Hanea (Partidul Verde) şi

  • independentul Viorel Ştefan Florescu.

Câteva zeci de formaţiuni politice se vor confrunta, la rândul lor, pentru a-şi trimite reprezentanţii în cele şase consilii locale, care vor fi alcătuite, fiecare, din 27 de consilieri, cu excepţia Consiliului Local al Sectorului 3, care va include 31 de consilieri.

Potrivit calendarului electoral, data de 8 mai a fost termenul limită pentru rămânerea definitivă a cadidaturilor pentru alegerile locale din 10 iunie.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici