Luni, la Palatul Cotroceni, a avut loc şedinţa Consiliului Suprem de Apărare a Ţării (CSAT), condusă de preşedintele României, Nicuşor Dan. Una dintre temele discutate a fost aprobarea Raportului de activitate pentru anul 2024 al Directoratului Naţional de Securitate Cibernetică (DNSC).
Potrivit concluziilor prezentate, nivelul general al ameninţării cibernetice în România a fost ridicat pe tot parcursul anului trecut.
„Într-un peisaj digital considerat volatil şi imprevizibil, DNSC a fost nevoit să se adapteze constant la multiple surse de risc, de la atacuri informatice complexe la exploatarea unor vulnerabilităţi critice”, potrivit Administraţiei Prezidenţiale.
În raport au fost prezentate şi date concrete privind incidentele de securitate cibernetică înregistrate, riscurile evaluate, precum şi stadiul îndeplinirii obiectivelor instituţiei.
Printre priorităţile DNSC din 2024 s-au numărat gestionarea vulnerabilităţilor critice, reducerea riscurilor de atacuri informatice şi întărirea rezilienţei digitale a infrastructurilor esenţiale.