Bebeluş de şapte luni bătut crunt de tată. Şansele de supravieţiuire sunt minime
Potrivit purtătorului de cuvânt al Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Constanţa, dr. Florian Stoian, băieţelul este din comuna tulceană Carcaliu şi a ajuns în spitalul din Constanţa, joi fiind transferat de la spitalul din Măcin, judeţul Tulcea.
„Copilul are o colecţie de sânge la nivelul craniului, vizibilă pe două tomografii consecutive. Este cooperant, dar într-o stare de somnolenţă. Minorul se află tot timpul sub supravegherea unei echipe de specialişti, dar pronosticul medicilor este unul rezervat”, a precizat dr. Florian Stoian.
Potrivit poliţiştilor, care au deschis o anchetă în acest caz, tatăl copilului este recidivist, ispăşind o pedeapsă cu închisoarea pentru omor.
„Se pare că tatăl agresor este un fost puşcăriaş, care a ispăşit o condamnare pentru omor, fiind eliberat recent din penitenciar. Cazul a fost anuţat poliţiştilor din Tulcea, care au deschis o anchetă”, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Constanţa, inspectorul Gelu Manolescu.