- Home
- Social
- BUCUREŞTI, (09.08.2014, 13:35)
- Departamentul Social - Mediafax
- Home
- Video
- Politic
- Vești bune
- Economic
- Social
- Externe
- Healthcare Trends
- Marius Tucă Show
- Gândurile lui Cristoiu
- Coronavirus
- Facem România bine
Pedeapsa lui Dan Voiculescu, cea mai aspră dată unui fost demnitar al ultimilor 25 de ani. TOPUL condamnărilor
Condamnarea lui Dan Voiculescu la 10 ani de închisoare în dosarul privatizării ICA este cea mai aspră pedeapsă dispusă împotriva unui demnitar al ultimilor 25 de ani, într-un "top" alcătuit după numărul anilor de detenţie din sentinţe date în ultimii doi ani.
2145 afişări

Pedeapsa lui Dan Voiculescu, cea mai aspră dată unui fost demnitar al ultimilor 25 de ani. TOPUL condamnărilor (Imagine: Octav Ganea/Mediafax Foto)
Majoritatea condamnărilor din dosarelor unor foşti miniştri sau parlamentari au fost pronunţate în dosare instrumentate de Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA).
Iată cum ar arăta un clasament alcătuit în ordinea descrescătoare a numărului anilor de detenţie:
1. Dan Voiculescu, fost senator: 10 ani pentru spălare de bani
ULTIMELE ȘTIRI
-
Un profesor din București a apărut în lenjerie intimă în fața elevilor, la un curs online. Reacția ministrului Educației. VIDEO
-
Emmanuel Macron atenţionează ţările care vor certificate de vaccinare pentru relansarea turismului
-
Sorin Cîmpeanu: Peste 3.000 de elevi ar putea fi afectaţi de includerea focarului de COVID în calculul ratei de infectare
-
VIDEO Prinţul Harry, interviu inedit acordat lui James Corden. Viaţa în SUA, cu Meghan Markle şi micul Archie, după ruptura de familia regală britanică
2-3. Cătălin Voicu, fost senator: şapte ani pentru trafic de influenţă şi fals în înscrisuri
Ioan Avram Mureşan, fostul ministru al Agriculturii: şapte ani pentru deturnare de fonduri
4-6. Relu Fenechiu, fost ministru al Transporturilor: cinci ani pentru complicitate la abuz în serviciu
Emilian Cutean, fost deputat: cinci ani pentru fraudă
Virgil Pop, fost deputat: cinci ani pentru trafic de influenţă
7. Adrian Năstase, fost premier: patru ani pentru şantaj şi luare de mită
8. George Copos, fost senator şi fost ministru: trei ani şi opt luni pentru evaziune fiscală
Virgil Pop a fost primul parlamentar condamnat la închisoare cu executare, iar Relu Fenechiu, primul ministru în funcţie trimis în detenţie printr-o decizie definitivă a instanţei.
Cea mai mare pedeapsă dispusă într-un dosar al DNA, 16 ani de închisoare, a fost primită de Radu Ion Fotino, revendicatorul terenurilor din cartierul ANL "Henri Coandă", acuzat de înşelăciune prin afaceri cu terenuri.








Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




TACATACA.PROSPORT.RO

GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe