Tudose către Bodog: Stabiliţi un procedeu prin care românii să înţeleagă să îşi vaccineze copiii
:format(webp):quality(80)/https://www.mediafax.ro//wp-content/uploads/images/1/1688/16188872/1-7411177-mediafax-foto-adrian-piclisan.jpg)
”Am o statistică: 180.000 de copii nevaccinaţi de rujeolă şi 80.000 nevaccinaţi la poliomielită. Aşa e?”, a fost întrebarea premierului pentru ministrul Florian Bodog, la începutul şedinţei de Guvern de joi.
Ministrul i-a confrmat cifrele, motiv pentru care Tudose i-a dat o săptămână lui Bodog să vină cu un plan de informare a populaţiei.
”Săptămâna viitoare să stabiliţi un procedeu prin care să înţeleagă românii că trebuie să fie vaccinaţi copiii. Vaccinuri avem, dar nu reuşim să ajungem la destinatar”, a transmis premierul.
Ministrul Florian Bodog a declarat că a avut mai multe discuţii cu reprezentanţii Organizaţiei Modiale a Sănătăţii şi există şi un plan de acţiuni care va fi pus în câteva zile în aplicare.