FC Timişoara - FC Vaslui, scor 3-1

FC Timişoara s-a impus, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-1), în faţa echipei FC Vaslui, într-o partidă contând pentru etapa a VIII-a a Ligii I.

12 afișări
Imaginea articolului FC Timişoara - FC Vaslui, scor 3-1

FC Timişoara - FC Vaslui, scor 3-1 (Imagine: Mediafax Foto)

Pentru FC Timişoara au marcat: G. Bucur '42, '81, Cisovsky '73, în timp ce pentru FC Vaslui a înscris Temwanjera '34.

În minutul 34, Hugo Luz i-a pasat în adâncime lui Temwanjera care, rămas singur cu Pantilimon, a înscris cu un şut sec, pe lângă portarul timişorean.

În minutul 42, Hugo Luz a bâlbâit o centrare la aproximativ 8 metri de poartă, Borbely a luftat şi mingea a ricoşat la Gigel Bucur care a restabilit egalitatea în urma unui şut sub transversală de la aproximativ 4 metri.

În minutul 73, slovacul Marian Cisovsky a şutat de la aproximativ 28 de metri şi balonul a şters bara transversală înainte de a intra în plasa porţii lui Kuciak.

În minutul 81, Gigel Bucur a primit un balon la marginea careului, lateral dreapta, a scos din joc doi fundaşi vasluieni şi a şutat, la firul ierbii, pe sub portarul Kuciak.

În minutul 85, arbitrul Cristian Balaj l-a trimis în tribune pe antrenorul secund al formaţiei FC Timişoara, Valentin Velcea, pentru proteste vehemente.

FC Timişoara: 29. Pantilimon - 2. Bonfim, 28. Cisovsky, 16. Luchin, 25. Milhazes - 7. Stancu, 17. Borbely, 5. Alexa, 10. Arm. Karamyan (21. Goga '63) - 24. Parks (19. Rusici '73), 18. G. Bucur (11. Art. Karamyan '90+1). Antrenor: Dusan Uhrin jr.

FC Vaslui: 1. Kuciak - 30. P. Jovanovici, 3. Andronic, 4. Panait, 27. Hugo Luz - 20. Ljubinkovici, 21. N'Doye, 4. Genchev , 8. Zmeu (9. R. Neagu '71), 16. Aliuţă (18. Buhăescu '87) - 19. Temwanjera (30. N. Jovanovici '45). Antrenor: Viorel Hizo.

Cartonaşe galbene: Parks '25, Alexa '44, Luchin '57, Cisovsky '67, Bucur '80 / Panait '12, Andronic '35, N'Doye '77.

Partida a fost condusă la centru de Cristian Balaş, ajutat la cele dou' tuăe de Zoltan Szekely şi Iulian Szekely. Rezervă a fost Teodora Albon, în timp ce observatori au fost desemnaţi Adrian Ionescu şi Mircea Salomir

La partidă au asistat aproximativ 10.000 de spectatori, printre care şi aproximativ 10 suporteri ai formaţiei FC Vaslui.