FC Timişoara - Pandurii Târgu Jiu, scor 3-0

Formaţia FC Timişoara a obţinut, sâmbătă, prima victorie în ediţia 2008/2009 a Ligii I, impunându-se cu scorul de 3-0 (2-0) în meciul de pe teren propriu cu Pandurii Târgu Jiu, din etapa a doua, primul disputat în faţa propriilor suporteri în acest sezon.

99 afișări
Imaginea articolului FC Timişoara - Pandurii Târgu Jiu, scor 3-0

FC Timişoara - Pandurii Târgu Jiu, scor 3-0 (Imagine: Mediafax Foto)

Golurile au fost înscrise de Magera '22 şi Artavazd Karamyan '41, '82.

FC Timişoara a deschis scorul în minutul 22, prin Luka Magera, care a marcat cu capul, plasat, de la 6 metri, după un corner de pe stânga executat de Artavazd Karamyan.

Gazdele şi-au dublat avantajul în minutul 41, când Artavazd Karamyan l-a fentat pe Chibulcutean şi a înscris cu un şut cu dreptul, de la 22 de meetri.

În minutul 81, Dorin Goga a scăpat spre poartă singur cu Mingote, care l-a agăţat în careu, iar arbitrul Colţescu a dictat penalti pentru gazde.

Lovitura de la 11 metri a fost executată de Artavazd Karamyan, care a înscris în dreapta lui Mingote, însă arbitrul a dictat repetarea execuţiei, deoarece Magera a intrat prea repede în careu. "Decarul" gazdelor a înscris şi de această dată, însă cu un şut în stânga portarului oaspeţilor.

Atacantul Dorin Goga, de la FC Timişoara, a fost eliminat în minutul 87, după ce a primit al doilea cartonaş galben pentru o intrare dură asupra lui Mingote.

FC Timişoara: 99. Taborda - 30. Bădoi, 16. Luchin, 4. Brezinsky, 25. Milhazes - 7. St. Stancu, 5. Alexa, 23. Garcia, 10. Art. Karamyan (11. Arman Karamyan '87) - 27. Magera (19. Rusici '85), 18. G. Bucur (21. D. Goga '66). Antrenor: Dusan Uhrin jr.

Pandurii: 80. Mingote - 15. Ghindeanu, 3. A. Rus, 4. Chibulcutean, 6. Cardoso - 10. Vasilache (9. Tilincă '65), 11. Orac (25. Thiago '53), 5. Păcurar, 24. Murgan (21. Fl. Stângă '46), 30. I. Iordache - 28. Al. Piţurcă. Antrenor Eugen Neagoe.

Cartonaşe galbene: Garcia '27, Brezinsky '83, D. Goga '72, '87 / Orac '8, Vasilache '24, Piţurcă '44, Fl. Stângă '52.

Cartonaş roşu: D. Goga '87.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Sebastian Colţescu (central), Octavian Şovre, Eduard Ungureanu (asistenţi) şi Florin Marcu (rezervă). Observatorii întâlnirii au fost Mircea Dancu şi Mircea Neşu.

La partidă au asistat aproximativ 15.000 de spectatori, între care şi circa 50 de suporteri ai formaţiei Pandurii Târgu Jiu.